Wagtail - en to id_ID translation catalogue (42 entries)

en: Wagtail snippets
id_ID: Wagtail potongan

en: Choose
id_ID: Pilih

en: Search
id_ID: Pencarian

en: 
                There is one match
             | 
                There are %(counter)s matches
id_ID[0]: 
    Ada %(counter)s yang sesuai

en: Sorry, no snippets match "<em>%(query_string)s</em>"
id_ID: Maaf, tidak ada potongan yang sesuai dengan "<em>%(query_string)s</em>"

en: You haven't created any %(snippet_type_name)s snippets. Why not <a href="%(wagtailsnippets_create_snippet_url)s" target="_blank">create one now</a>?
id_ID: Anda sama sekali belum membuat potongan %(snippet_type_name)s. Mengapa tidak <a href="%(wagtailsnippets_create_snippet_url)s" target="_blank">menambahnya sekarang</a>?

en: Delete %(snippet_type_name)s
id_ID: Hapus %(snippet_type_name)s

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Used %(usage_count)s time | Used %(usage_count)s times
id_ID[0]: Digunakan %(usage_count)s kali

en: Are you sure you want to delete this %(snippet_type_name)s?
id_ID: Apakah anda yakin untuk menghapus %(snippet_type_name)s?

en: Are you sure you want to delete %(count)s %(snippet_type_name)s?
id_ID: Apakah anda yakin untuk menghapus %(count)s %(snippet_type_name)s?

en: Yes, delete
id_ID: Ya, hapus

en: New  %(snippet_type_name)s
id_ID: %(snippet_type_name)s Baru

en: New
id_ID: Baru

en: Saving…
id_ID: Menyimpan...

en: Save
id_ID: Simpan

en: Editing %(snippet_type_name)s - %(instance)s
id_ID: Mengubah %(snippet_type_name)s - %(instance)s

en: Editing
id_ID: Menyunting

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Usage
id_ID: Penggunaan

en: Snippets
id_ID: Potongan

en: Title
id_ID: Judul

en: No %(snippet_type_name_plural)s have been created. Why not <a href="%(wagtailsnippets_create_url)s">add one</a>?
id_ID: Tidak ada %(snippet_type_name_plural)s yang dibuat. Mengapa tidak <a href="%(wagtailsnippets_create_url)s">menambahnya</a>?

en: Snippets %(snippet_type_name_plural)s
id_ID: Potongan %(snippet_type_name_plural)s

en: Snippets <span>%(snippet_type_name_plural)s</span>
id_ID: Potongan <span>%(snippet_type_name_plural)s</span>

en: Add %(snippet_type_name)s
id_ID: Tambah %(snippet_type_name)s

en: Usage of %(title)s
id_ID: Penggunaan dari %(title)s

en: Usage of
id_ID: Penggunaan dari

en: Parent
id_ID: Induk

en: Type
id_ID: Tipe

en: Edit this page
id_ID: Ubah halaman ini

en: Search %(snippet_type_name)s
id_ID: Pencarian %(snippet_type_name)s

en: {snippet_type} '{instance}' created.
id_ID: {snippet_type} '{instance}' dibuat.

en: Edit
id_ID: Ubah

en: The snippet could not be created due to errors.
id_ID: Potongan tidak dapat dibuat karena suatu kesalahan.

en: {snippet_type} '{instance}' updated.
id_ID: {snippet_type} '{instance}' diperbarui.

en: The snippet could not be saved due to errors.
id_ID: Potongan tidak dapat disimpan karena suatu kesalahan.

en: {snippet_type} '{instance}' deleted.
id_ID: {snippet_type} '{instance}' dihapus.

en: {count} {snippet_type} deleted.
id_ID: {count} {snippet_type} dihapus.

en: Choose %s
id_ID: Pilih %s

en: Choose another %s
id_ID: Pilih %s lain

en: Edit this %s
id_ID: Ubah %s ini
