Wagtail - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Wagtail snippets
fr: Snippets Wagtail

en: Choose
fr: Choisir

en: Search
fr: Rechercher

en: 
                There is one match
             | 
                There are %(counter)s matches
fr[0]: 
    Il y a une correspondance
fr[1]: 
    Il y a %(counter)s correspondances

en: Sorry, no snippets match "<em>%(query_string)s</em>"
fr: Désolé, aucun bloc ne correspond à <em>"%(query_string)s"</em>

en: You haven't created any %(snippet_type_name)s snippets. Why not <a href="%(wagtailsnippets_create_snippet_url)s" target="_blank">create one now</a>?
fr: Vous n’avez pas encore créé d’objet %(snippet_type_name)s. Pourquoi ne pas <a href="%(wagtailsnippets_create_snippet_url)s">en créer un maintenant</a> ?

en: Delete %(snippet_type_name)s
fr: Supprimer  %(snippet_type_name)s

en: Delete
fr: Supprimer

en: Used %(usage_count)s time | Used %(usage_count)s times
fr[0]: Utilisé(e) %(usage_count)s fois
fr[1]: Utilisé(e) %(usage_count)s fois

en: Are you sure you want to delete this %(snippet_type_name)s?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ce %(snippet_type_name)s ?

en: Are you sure you want to delete %(count)s %(snippet_type_name)s?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %(count)s %(snippet_type_name)s?

en: Yes, delete
fr: Oui, supprimer

en: New  %(snippet_type_name)s
fr: Nouveau %(snippet_type_name)s

en: New
fr: Nouveau

en: Saving…
fr: Enregistrement…

en: Save
fr: Enregistrer

en: Editing %(snippet_type_name)s - %(instance)s
fr: Modification de %(snippet_type_name)s - %(instance)s

en: Editing
fr: Rédaction

en: Delete
fr: Supprimer

en: Usage
fr: Utilisation

en: Snippets
fr: Blocs

en: Title
fr: Titre

en: No %(snippet_type_name_plural)s have been created. Why not <a href="%(wagtailsnippets_create_url)s">add one</a>?
fr: Aucun %(snippet_type_name_plural)s n'a été créé. Pourquoi ne pas <a href="%(wagtailsnippets_create_url)s">en ajouter un</a> ?

en: Snippets %(snippet_type_name_plural)s
fr: Blocs %(snippet_type_name_plural)s

en: Snippets <span>%(snippet_type_name_plural)s</span>
fr: Blocs <span>%(snippet_type_name_plural)s</span>

en: Add %(snippet_type_name)s
fr: Ajouter un %(snippet_type_name)s

en: Usage of %(title)s
fr: Utilisation de %(title)s

en: Usage of
fr: Utilisation de

en: Status
fr: Statut

en: Edit this page
fr: Modifier cette page

en: Search %(snippet_type_name)s
fr: Rechercher %(snippet_type_name)s

en: {snippet_type} '{instance}' created.
fr: {snippet_type} '{instance}' créé.

en: Edit
fr: Modifier

en: The snippet could not be created due to errors.
fr: Le bloc ne peut être créé du fait d'erreurs.

en: {snippet_type} '{instance}' updated.
fr: {snippet_type} '{instance}' mis à jour.

en: The snippet could not be saved due to errors.
fr: Le bloc ne peut être enregistré du fait d'erreurs.

en: {snippet_type} '{instance}' deleted.
fr: {snippet_type} '{instance}' supprimé.

en: {count} {snippet_type} deleted.
fr: {count} {snippet_type} supprimé.

en: Choose %s
fr: Choisir %s

en: Choose another %s
fr: Choisir un autre %s

en: Edit this %s
fr: Modifier ce %s
