Wagtail - en to id_ID translation catalogue (69 entries)

en: Wagtail documents
id_ID: Wagtail dokumen

en: Add
id_ID: Menambahkan

en: Add/edit documents you own
id_ID: Tambah/Perbaharui dokumen anda

en: Edit
id_ID: Ubah

en: Edit any document
id_ID: Ubah dokumen manapun

en: title
id_ID: Judul

en: file
id_ID: Berkas

en: created at
id_ID: Dibuat pada

en: uploaded by user
id_ID: Diunggah oleh pengguna

en: tags
id_ID: Penanda

en: document
id_ID: Dokumen

en: Choose a document
id_ID: Pilih Dokumen

en: Search
id_ID: Pencarian

en: Upload
id_ID: Unggah

en: Uploading…
id_ID: Mengunggah

en: 
                There is one match
             | 
                There are %(counter)s matches
id_ID[0]: 
    Ada %(counter)s yang sesuai

en: Latest documents
id_ID: Dokumen terbaru

en: Sorry, no documents match "<em>%(query_string)s</em>"
id_ID: Maaf, tidak ada dokumen yang cocok "<em>%(query_string)s</em>"

en: Change document:
id_ID: Ubah dokumen:

en: Add a document
id_ID: Tambah dokumen

en: Add document
id_ID: Tambah dokumen

en: Delete %(title)s
id_ID: Hapus %(title)s

en: Delete document
id_ID: Hapus dokumen

en: Used %(usage_count)s time | Used %(usage_count)s times
id_ID[0]: Digunakan %(usage_count)skali

en: Are you sure you want to delete this document?
id_ID: Anda yakin ingin menghapus dokumen ini?

en: Yes, delete
id_ID: Ya, hapus

en: Editing %(title)s
id_ID: Sedang mengubah %(title)s

en: Editing
id_ID: Mengubah

en: Save
id_ID: Simpan

en: Filesize
id_ID: Ukuran file

en: File not found
id_ID: File tidak ditemukan

en: Usage
id_ID: Pemakaian

en: Documents
id_ID: Dokumen

en: Title
id_ID: Judul

en: File
id_ID: Berkas

en: Uploaded
id_ID: Telah diunggah

en: %(time_period)s ago
id_ID: %(time_period)s yang lalu

en: You haven't uploaded any documents in this collection. Why not <a href="%(wagtaildocs_add_document_url)s">upload one now</a>?
id_ID: Anda sama sekali belum mengunggah dokumen dalam koleksi ini. Mengapa tidak <a href="%(wagtaildocs_add_document_url)s">mengunggahnya sekarang</a>?

en: You haven't uploaded any documents. Why not <a href="%(wagtaildocs_add_document_url)s">upload one now</a>?
id_ID: Anda sama sekali belum mengunggah dokumen. Mengapa tidak <a href="%(wagtaildocs_add_document_url)s">mengunggahnya sekarang</a>?

en: Usage of %(title)s
id_ID: Penggunaan dari %(title)s

en: Usage of
id_ID: Penggunaan dari

en: Parent
id_ID: Induk

en: Type
id_ID: Tipe

en: Edit this page
id_ID: Ubah halaman ini

en: 
            <span>%(total)s</span> Document
         | 
            <span>%(total)s</span> Documents
id_ID[0]: 
    <span>%(total)s</span> Dokumen

en: Add multiple documents
id_ID: Tambah beberapa dokumen

en: Add documents
id_ID: Tambah dokumen

en: Drag and drop documents into this area to upload immediately.
id_ID: Seret dan lepaskan dokumen ke area ini untuk langsung diunggah.

en: Or choose from your computer
id_ID: Atau pilih dari komputer Anda

en: Add to collection:
id_ID: Tambah ke koleksi:

en: Upload successful. Please update this documents with a more appropriate title, if necessary. You may also delete the document completely if the upload wasn't required.
id_ID: Pengunggahan berhasil. Jika perlu, perbarui dokumen ini dengan judul yang lebih tepat. Anda juga dapat menghapus dokumen sepenuhnya jika unggahan tidak diperlukan.

en: Sorry, upload failed.
id_ID: Maaf, pengunggahan gagal.

en: Update
id_ID: Perbarui

en: Delete
id_ID: Hapus

en: You need a password to access this document.
id_ID: Anda memerlukan kata sandi untuk mengakses dokumen ini.

en: Document permissions
id_ID: Izin dokumen

en: Add a document permission
id_ID: Tambahkan izin dokumen

en: Server Error
id_ID: Kesalahan Server

en: Report this error to your webmaster with the following information:
id_ID: Laporkan kesalahan ini ke webmaster anda dengan informasi berikut:

en: Search documents
id_ID: Cari dokumen

en: Document '{0}' added.
id_ID: Dokumen '{0}' ditambahkan.

en: The document could not be saved due to errors.
id_ID: Dokumen tidak dapat tersimpan dikarenakan oleh error.

en: Document '{0}' updated
id_ID: Dokumen '{0}' diperbarui.

en: The file could not be found. Please change the source or delete the document
id_ID: Berkas tidak dapat ditemukan. Mohon untuk mengganti sumber atau hapus dokumen

en: Document '{0}' deleted.
id_ID: Dokumen '{0}' dihapus.

en: Document
id_ID: Dokumen

en: %(count)s document | %(count)s documents
id_ID[0]: %(count)sdokumen

en: Choose another document
id_ID: Pilih dokumen lain

en: Edit this document
id_ID: Ubah dokumen ini
