Wagtail - en to it translation catalogue (38 entries)

en: Wagtail search promotions
it: Promozioni di ricerca Wagtail

en: Please specify at least one recommendation for this search term.
it: Si prega di specificare almeno una raccomandazione per questo termine di ricerca.

en: page
it: pagina

en: description
it: descrizione

en: search promotion
it: ricerca promozionata

en: Add search promotion
it: Aggiungi ricerca promozionata

en: Add search pick
it: Aggiungi ricerca scelta

en: 
                    <p>Promoted search results are a means of recommending specific pages that might not organically come high up in search results. E.g recommending your primary donation page to a user searching with the less common term "<em>giving</em>".</p>
it: 
                    <p>I risultati di ricerca promozionati sono un mezzo di pubblicizzare pagine specifiche che potrebbero non salire organicamente in alto nei risultati dei motori di ricerca. Ad esempio, pubblicizza la tua pagina donazione a un utente che fa una ricerca con il termine comune "<em>dare</em>".</p>

en: 
                    <p>The "Search term(s)/phrase" field below must contain the full and exact search for which you wish to provide recommended results, <em>including</em> any misspellings/user error. To help, you can choose from search terms that have been popular with users of your site.</p>
it: 
                    <p>Il campo "Termine(i)/frase" qui sotto deve contenere la ricerca intera e esatta per cui vuoi pubblicizzare un risultato, <em>incluso</em> anche ogni errore di battitura dell'utente. Puoi aiutarti scegliendo fra i termini di ricerca più popolari degli utenti del tuo sito.</p>

en: Save
it: Salva

en: Delete %(query)s
it: Elimina %(query)s

en: Delete
it: Elimina

en: Are you sure you want to delete all promoted results for this search term?
it: Sei sicuro di voler eliminare tutti i risultati di ricerca pubblicizzati per questo termine di ricerca?

en: Yes, delete
it: Si, elimina

en: Editing %(query)s
it: Modifica %(query)s

en: Editing
it: Modifica

en: Move up
it: Sposta su

en: Move down
it: Sposta giù

en: Promoted search result
it: Risultati di ricerca promozionati

en: Add recommended page
it: Aggiungi pagina raccomandata

en: Search Terms
it: Termini di ricerca

en: Promoted search results
it: Risultati di ricerca promozionati

en: Add new promoted result
it: Aggiungi nuovo risultato promozionato

en: Search term(s)
it: Termine(i) di ricerca

en: Promoted results
it: Risultati promozionati

en: Views (past week)
it: Viste (scorsa settimana)

en: Edit this promotion
it: Modifica questa promozione

en: None
it: Nessuno

en: 
                There is one match
             | 
                There are %(counter)s matches
it[0]: 
                C'è una corrispondenza
it[1]: 
                Ci sono %(counter)s corrispondenze

en: Sorry, no promoted results match "<em>%(query_string)s</em>"
it: Spiacente, nessun risultato promozionato corrispondente a "<em>%(query_string)s</em>"

en: No promoted results have been created. Why not <a href="%(wagtailsearchpromotions_add_url)s">add one</a>?
it: Non è stato creato nessun risultato promozionato. Perché non ne <a href="%(wagtailsearchpromotions_add_url)s">aggiungi uno</a>?

en: Search promoted results
it: Cerca risultati promozionati

en: Editor's picks for '{0}' created.
it: Scelta dalla redazione per '{0}' creata.

en: Edit
it: Modifica

en: Recommendations have not been created due to errors
it: Raccomandazione non creata a causa di errori

en: Editor's picks for '{0}' updated.
it: Scelta dalla redazione per '{0}' aggiornata.

en: Recommendations have not been saved due to errors
it: Raccomandazione non salvata a causa di errori

en: Editor's picks deleted.
it: Scelta dalla redazione eliminata.
