Wagtail - en to it translation catalogue (49 entries)

en: Wagtail ModelAdmin
it: Amministrazione Modelli Wagtail

en: Parent page
it: Pagina padre

en: Add %s
it: Aggiungi %s

en: Add a new %s
it: Aggiungi un nuovo %s

en: Inspect
it: Controlla

en: Inspect this %s
it: Controlla questo %s

en: Edit
it: Modifica

en: Edit this %s
it: Modifica questo %s

en: Delete
it: Elimina

en: Delete this %s
it: Elimina questo %s

en: Unpublish
it: Annulla pubblicazione

en: Unpublish this %s
it: Annulla pubblicazione di %s

en: Copy
it: Copia

en: Copy this %s
it: Copia questo %s

en: image
it: immagine

en: Choose a parent page
it: Scegli una pagina padre

en: %(plural)s can be added to more than one place within your site. Which of the following would you like to be the parent of your new page?
it: %(plural)s può essere aggiunto in molti posti dentro al tuo sito. Quale delle seguenti pagine vuoi che sia la pagina padre?

en: Continue
it: Continua

en: Saving…
it: Salvataggio in corso…

en: Save
it: Salva

en: %(model_name)s could not be deleted
it: %(model_name)s impossibile da eliminare

en: '%(instance_name)s' is currently referenced by other objects, and cannot be deleted without jeopardising data integrity. To delete it successfully, first remove references from the following objects, then try again:
it: '%(instance_name)s' è attualmente referenziato da altri oggetti e non può essere eliminato senza compromettere l'integrità dei dati. Per eliminarlo correttamente rimuovi tutti collegamenti all'oggetto e prova di nuovo:

en: Go back to listing
it: Torna indietro alla lista

en: Yes, delete
it: Si, elimina

en:  By %(filter_title)s
it:  Per %(filter_title)s

en: Sorry, there are no %(name)s matching your search parameters.
it: Spiacente, non ci sono %(name)s corrispondenze con i tuoi parametri di ricerca.

en: Search for
it: Cerca per

en: Search %(name)s
it: Cerca %(name)s

en: Filter
it: Filtro

en: No %(name)s have been created yet. One of the following must be created before you can add any %(name)s:
it: %(name)s non è stato ancora creato. Una delle seguenti deve essere creata prima che tu possa aggiungere qualsiasi %(name)s:

en: No %(name)s have been created yet.
it: %(name)s non è stato ancora creato.

en: 
                                                    Why not <a href="%(url)s">add one</a>?
it: 
                                                    Perché non ne <a href="%(url)s">aggiungi una</a>?

en: Page %(current_page)s of %(num_pages)s.
it: Pagina %(current_page)s di %(num_pages)s.

en: Back to %(model_name)s list
it: Torna alla lista di %(model_name)s

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: {model_name} '{instance}' created.
it: {model_name} '{instance}' creato.

en: The %s could not be created due to errors.
it: %s non può essere creato a causa di errori.

en: New
it: Nuovo

en: Create new %s
it: Crea nuovo %s

en: Editing
it: Modifica

en: Editing %s
it: Modifica %s

en: {model_name} '{instance}' updated.
it: {model_name} '{instance}' aggiornato.

en: The %s could not be saved due to errors.
it: %s non può essere salvato a causa di errori.

en: Confirm deletion of %s
it: Conferma cancellazione di %s

en: Are you sure you want to delete this %s? If other things in your site are related to it, they may also be affected.
it: Sei sicuro di voler cancellare %s? Saranno interessati tutti gli oggetti del sito in relazione a questo.

en: {model} '{instance}' deleted.
it: {model} '{instance}' eliminato.

en: Inspecting
it: Controllo

en: Inspecting %s
it: Controllo %s
