Wagtail - en to fr translation catalogue (385 entries)

en: Wagtail admin
fr: Administration Wagtail

en: None
fr: Aucun(e)

en: You do not have permission to access the admin
fr: Vous n’avez pas l’autorisation d’accéder à l’administration

en: Scheduled publishing
fr: Publication programmée

en: Common page configuration
fr: Configuration générale

en: Content
fr: Contenu

en: Promote
fr: Promotion

en: Settings
fr: Paramètres

en: Enter password
fr: Entrez un mot de passe

en: Enter your %s
fr: Entrez votre %s

en: Enter your email address to reset your password
fr: Entrez votre adresse e-mail pour réinitialiser votre mot de passe

en: You cannot have multiple permission records for the same collection.
fr: Vous ne pouvez avoir plusieurs permissions pour la même collection.

en: New title
fr: Nouveau titre

en: New slug
fr: Nouveau slug

en: New parent page
fr: Nouvelle page parente

en: This copy will be a child of this given parent page.
fr: Cette copie sera une sous-page de la page parente sélectionnée.

en: Copy subpages
fr: Copier une sous-page

en: This will copy %(count)s subpage. | This will copy %(count)s subpages.
fr[0]: Ceci copiera %(count)s sous-page.
fr[1]: Ceci copiera %(count)s sous-pages.

en: Publish copied page
fr: Publier la copie

en: This page is live. Would you like to publish its copy as well?
fr: Cette page est publiée. Souhaitez-vous également publier sa copie ?

en: Publish copies
fr: Publier les copies

en: %(count)s of the pages being copied is live. Would you like to publish its copy? | %(count)s of the pages being copied are live. Would you like to publish their copies?
fr[0]: %(count)s des pages à copier est publiée. Voulez-vous publier sa copie ?
fr[1]: %(count)s des pages à copier sont publiées. Voulez-vous publier leur copie ?

en: You do not have permission to copy to page "%(page_title)s"
fr: Vous n’avez pas la permission de copier vers la page « %(page_title)s »

en: This slug is already in use within the context of its parent page "%s"
fr: Ce slug est déjà utilisé dans le contexte de sa page parent "%s"

en: You cannot copy a page into itself when copying subpages
fr: Vous ne pouvez pas copier une page sous elle-même lors de la copie de sous-pages

en: This slug is already in use
fr: Ce slug est déjà utilisé

en: Go live date/time must be before expiry date/time
fr: La date de publication doit être antérieure à la date d'expiration

en: Expiry date/time must be in the future
fr: La date d'expiration doit être dans le futur

en: Search
fr: Rechercher

en: Search term
fr: Terme de recherche

en: Visibility
fr: Visibilité

en: This field is required.
fr: Champ requis.

en: Please select at least one group.
fr: Vous devez sélectionner au moins un groupe.

en: Error 404: Page not found
fr: Erreur 404 : Page introuvable

en: Error 404
fr: Erreur 404

en: The requested page could not be found.
fr: La page demandée est introuvable.

en: Go to Wagtail admin
fr: Aller sur l’administration de Wagtail

en: Account
fr: Compte

en: Change profile picture
fr: Changer la photo de profil

en: Your current profile picture:
fr: Votre photo de profil actuelle :

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Change email
fr: Changer l’e-mail

en: Change password
fr: Changer le mot de passe

en: Your password can't be changed here. Please contact a site administrator.
fr: Votre mot de passe ne peut être changé ici. Contactez un administrateur.

en: Set Time Zone
fr: Définir le fuseau horaire

en: Language Preferences
fr: Préférences de langue

en: Notification preferences
fr: Préférences de notifications

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Password change successful
fr: Mot de passe changé avec succès

en: Login
fr: Identifiant

en: Set your new password
fr: Définissez votre nouveau mot de passe

en: Invalid password reset link
fr: Lien de réinitialisation de mot de passe invalide

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.
fr: Le lien de réinitialisation de mot de passe était invalide, probablement parce qu’il a déjà été utilisé.

en: Request a new password reset
fr: Demander une nouvelle réinitialisation de mot de passe

en: Check your email
fr: Consultez vos e-mails

en: A link to reset your password has been emailed to you if an account exists for this address.
fr: Un lien pour réinitialiser votre mot de passe vous a été envoyé par e-mail si un compte existe pour cette adresse.

en: Please follow the link below to reset your password:
fr: Suivez le lien ci-dessous pour réinitialiser votre mot de passe :

en: Your username (in case you've forgotten):
fr: Votre nom d'utilisateur (au cas où vous l'auriez perdu) :

en: Password reset
fr: Réinitialisation de mot de passe

en: Reset your password
fr: Réinitialisez votre mot de passe

en: Edit
fr: Modifier

en: Delete
fr: Supprimer

en: Loading…
fr: Chargement…

en: No results
fr: Aucun résultat

en: Server Error
fr: Erreur de serveur

en: See children
fr: Voir les enfants

en: See all
fr: Tout voir

en: Close explorer
fr: Fermer l’explorateur

en: Alt text
fr: Texte alternatif

en: Write here…
fr: Écrire ici...

en: Horizontal line
fr: Ligne horizontale

en: Line break
fr: Retour à la ligne

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Rétablir

en: Reload the page
fr: Recharger la page

en: Reload saved content
fr: Recharger le contenu sauvegardé

en: Show latest content
fr: Montrer le dernier contenu

en: Show error
fr: Afficher l’erreur

en: The editor just crashed. Content has been reset to the last saved version.
fr: L’éditeur a rencontré un problème. Le dernier contenu sauvegardé a été restauré.

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Add another
fr: Ajouter un nouveau

en: Move up
fr: Monter

en: Move down
fr: Descendre

en: Explorer
fr: Explorateur

en: Internal link
fr: Lien interne

en: External link
fr: Lien externe

en: Email link
fr: E-mail

en: 
            There is one match
         | 
            There are %(counter)s matches
fr[0]: 
            Aucun résultat trouvé
fr[1]: 
            %(counter)s résultats trouvés

en: Choose
fr: Choisir

en: Choose a page
fr: Choisissez une page

en: 
                    Only pages of type "%(type)s" may be chosen for this field. Search results will exclude pages of other types.
                     | 
                    Only the following page types may be chosen for this field: %(type)s. Search results will exclude pages of other types.
fr[0]: 
    Seules les pages de type "%(type)s" peuvent être choisies pour ce champ. Les résultats de recherche excluront les pages d'un autre type.
fr[1]: 
    Seules les pages de type "%(type)s" peuvent être choisies pour ce champ. Les résultats de recherche excluront les pages d'un autre type.

en: Add an email link
fr: Ajouter un lien vers un e-mail

en: Insert link
fr: Insérer un lien

en: Add an external link
fr: Ajouter un lien externe

en: Collection privacy
fr: Confidentialité de la collection

en: This collection has been made private by a parent collection.
fr: Cette collection a été rendue privée par une collection parente.

en: You can edit the privacy settings on:
fr: Vous pouvez modifier les paramètres de confidentialité sur :

en: Privacy settings determine who is able to view documents in this collection.
fr: Les paramètres de confidentialité déterminent qui est autorisé à voir les documents de cette collection.

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Private
fr: Privée

en: This collection cannot be deleted, because it is not empty. It contains:
fr: Cette collection ne peut être supprimée, car elle n’est pas vide. Elle contient :

en: Name
fr: Nom

en: No collections have been created. Why not <a href="%(add_collection_url)s">add one</a>?
fr: Aucune collection n’a été créée. Pourquoi ne pas <a href="%(add_collection_url)s">en ajouter une</a> ?

en: Add %(label)s
fr: Ajouter un(e) %(label)s

en: Yes, delete
fr: Oui, supprimer

en: Welcome to the %(site_name)s Wagtail CMS
fr: Bienvenue sur le CMS Wagtail %(site_name)s

en: This is your dashboard on which helpful information about content you've created will be displayed.
fr: Ceci est votre tableau de bord sur lequel des informations importantes sur le contenu que vous avez créé seront affichées.

en: Pages awaiting moderation
fr: Pages en attente de modération

en: Title
fr: Titre

en: Edited
fr: Modifié

en: Edit this page
fr: Modifier cette page

en: Approve
fr: Approuver

en: Reject
fr: Rejeter

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: %(time_period)s ago
fr: il y a %(time_period)s

en: Your most recent edits
fr: Vos modifications les plus récentes

en: Status
fr: Statut

en: Draft
fr: Brouillon

en: Live
fr: Publié

en: Site summary
fr: Sommaire du site

en: 
            <span>%(total)s</span> Page
         | 
            <span>%(total)s</span> Pages
fr[0]: 
            <span>%(total)s</span> page
fr[1]: 
            <span>%(total)s</span> pages

en: Sign in
fr: S'identifier

en: Your %(username_field)s and password didn't match. Please try again.
fr:  Votre %(username_field)s et votre mot de passe ne correspondent à aucun utilisateur. Veuillez essayer de nouveau.

en: Sign in to Wagtail
fr: S'identifier

en: Forgotten it?
fr: Oublié?

en: Signing in…
fr: Connexion...

en: The page "%(title)s" has been approved.
fr: La page "%(title)s" a été approuvée.

en: You can view the page here:
fr: Vous pouvez voir la page ici :

en: The page "%(title)s" has been approved
fr: La page "%(title)s" a été approuvée

en: Hello %(username)s,
fr: Salut %(username)s,

en: Edit your notification preferences here:
fr: Modifiez vos préférences de notifications ici :

en: The page "%(title)s" has been rejected.
fr: La page "%(title)s" a été rejetée.

en: You can edit the page here:
fr: Vous pouvez éditer la page ici :

en: The page "%(title)s" has been rejected
fr: La page "%(title)s" a été rejetée

en: The page "%(page)s" has been submitted for moderation by %(editor)s.
fr: La page "%(page)s" a été soumise pour modération par %(editor)s.

en: You can preview the page here:
fr: Vous pouvez prévisualiser la page ici :

en: The page "%(page)s" has been submitted for moderation
fr: La page "%(page)s" a été soumise pour modération

en: Page privacy
fr: Page privée

en: This page has been made private by a parent page.
fr: Cette page a été rendue privée par une page parente.

en: Privacy changes apply to all children of this page too.
fr: Les changements de confidentialité s'appliquent également à toutes les sous-pages de cette page.

en: Edit lock
fr: Modifier le verrou

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Unlocked
fr: Déverrouillé

en: Create a page in %(title)s
fr: Créer une page dans %(title)s

en: Create a page in
fr: Créer une page dans

en: Choose which type of page you'd like to create.
fr: Choisissez quel type de page vous souhaiteriez créer.

en: Pages using %(page_type)s
fr: Pages utilisant %(page_type)s

en: Delete %(title)s
fr: Supprimer %(title)s

en: Are you sure you want to delete this page?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette page ?

en: 
                        This will also delete one more subpage.
                     | 
                        This will also delete %(descendant_count)s more subpages.
fr[0]: 
                        Ceci supprime aussi une sous-pages supplémentaire.
fr[1]: 
                        Ceci supprimera aussi %(descendant_count)s sous-pages supplémentaires.

en: Yes, delete it
fr: Oui, le supprimer

en: No, don't delete it
fr: Non, ne pas le supprimer

en: Alternatively you can <a href="%(unpublish_url)s">unpublish the page</a>. This removes the page from public view and you can edit or publish it again later.
fr: Vous pouvez également <a href="%(unpublish_url)s">dépublier la page</a>. Cela enlèvera la page des vues publiques et vous pourrez l'éditer ou la publier de nouveau plus tard.

en: Move %(title)s
fr: Déplacer %(title)s

en: Move
fr: Déplacer

en: Are you sure you want to move this page into '%(title)s'?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir déplacer cette page dans '%(title)s' ?

en: Are you sure you want to move this page and all of its children into '%(title)s'?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir déplacer cette page et l'ensemble de ses sous-pages dans '%(title)s' ?

en: Yes, move this page
fr: Oui, déplacer cette page

en: Unpublish %(title)s
fr: Dépublier %(title)s

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Are you sure you want to unpublish this page?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir dépublier cette page ?

en: 
                        This page has one subpage. Unpublish this too
                     | 
                        This page has %(live_descendant_count)s subpages. Unpublish these too
fr[0]: 
                        Cette page a une sous-page. La dépublier aussi
fr[1]: 
                        Cette page a %(live_descendant_count)s sous-pages. Les dépublier aussi

en: Yes, unpublish it
fr: Oui, la dépublier

en: No, don't unpublish
fr: Non, ne pas dépublier

en: Pages using %(page_class_verbose_name)s
fr: Pages utilisant %(page_class_verbose_name)s

en: Pages using
fr: Pages utilisant

en: Copy %(title)s
fr: Copier %(title)s

en: Copy
fr: Copier

en: Copy this page
fr: Copier cette page

en: New %(page_type)s
fr: Nouveau %(page_type)s

en: New
fr: Nouveau

en: Saving…
fr: Enregistrement…

en: Save draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Publishing…
fr: Publication...

en: Publish
fr: Publier

en: Submit for moderation
fr: Soumettre pour modération

en: This page has unsaved changes.
fr: Cette page contient des changements non enregistrés.

en: Editing %(page_type)s: %(title)s
fr: Modification de %(page_type)s: %(title)s

en: Editing %(page_type)s <span>%(title)s</span>
fr: Modification de %(page_type)s <span>%(title)s</span>

en: Page locked
fr: Page vérouillée

en: Replace current draft
fr: Remplacer le brouillon actuel

en: Publish this revision
fr: Publier cette version

en: Last modified: %(last_mod)s
fr: Dernière modification : %(last_mod)s

en: by %(modified_by)s
fr: par %(modified_by)s

en: Revisions
fr: Versions

en: Exploring %(title)s
fr: Explorer %(title)s

en: Drag
fr: Glisser

en: Updated
fr: Mis à jour

en: 
                                The root level is where you can add new sites to your Wagtail installation. Pages created here will not be accessible at any URL until they are associated with a site.
fr: 
    Le niveau racine est l'emplacement où vous pouvez ajouter des sites à votre installation de Wagtail. Les pages créées ici ne seront accessibles par aucune URL tant qu'elles ne seront pas associées à un site.

en: Configure a site now.
fr: Paramétrer un site maintenant.

en: 
                                If you just want to add pages to an existing site, create them as children of the homepage instead.
fr: 
    Si vous voulez uniquement ajouter des pages à un site existant, créez-les plutôt en tant qu'enfants de la page d'accueil.

en: 
                            Pages created here will not be accessible at any URL. To add pages to an existing site, create them as children of the homepage.
fr: 
    Les pages créées ici ne seront pas accessible par URL. Pour ajouter des pages à un site existant, créez-les plutôt en tant qu'enfants de la page d'accueil.

en: 
                            There is no site set up for this location. Pages created here will not be accessible at any URL until a site is associated with this location.
fr: 
    Il n'y a pas de site configuré pour cet emplacement. Les pages créées ici ne seront pas accessibles par URL tant qu'un site ne sera pas associé à cet emplacement.

en: 
                            There is no site record for this location. Pages created here will not be accessible at any URL.
fr: 
    Il n'y a pas d'enregistrement de site pour cet emplacement. Les pages créées ici ne seront pas accessibles par URL.

en: No pages have been created at this location.
fr: Aucune page n'a été créée ici.

en: Why not <a href="%(add_page_url)s">create one</a>?
fr: Pourquoi ne pas <a href="%(add_page_url)s">en créer une</a> ?

en: This page is locked to further editing
fr: Cette page est verrouillée pour toute modification ultérieure

en: Explore subpages of '%(title)s'
fr: Ajouter une sous-page à '%(title)s'

en: Explore
fr: Explorer

en: Explore child pages of '%(title)s'
fr: Explorer les sous-pages de '%(title)s'

en: Add a child page to '%(title)s'
fr: Ajouter une sous-page à '%(title)s'

en: Add child page
fr: Ajouter une sous-page

en: Sites menu
fr: Menu des sites

en: 
            Page %(page_number)s of %(num_pages)s.
fr: 
            Page %(page_number)s sur %(num_pages)s.

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: This page is protected from public view
fr: Cette page n'est pas visible publiquement

en: Disable ordering of child pages
fr: Désactiver le tri des sous-pages

en: Order
fr: Ordre

en: Enable ordering of child pages
fr: Activer le tri des sous-pages

en: Select a new parent page for %(title)s
fr: Sélectionner une nouvelle page parente à %(title)s

en: Select a new parent page for <span>%(title)s</span>
fr: Sélectionnez une nouvelle page parente pour <span>%(title)s</span>

en: Preview error
fr: Erreur de prévisualisation

en: 
                    Impossible to preview this page, some errors are remaining.
                    Please close this tab, edit the page to fix these errors,
                    then use preview again.
fr: 
    Impossible de prévisualiser cette page, il reste des erreurs.
    Veuillez fermer cet onglet, modifier la page pour corriger ces erreurs,
    puis utiliser à nouveau la prévisualisation.

en: Close
fr: Fermer

en: Comparing %(title)s
fr: Comparaison de %(title)s

en: Comparing
fr: Comparaison

en: View revisions
fr: Voir les révisions

en: Fields
fr: Champs

en: Changes
fr: Modifications

en: 
                                                                Moved down 1 place.
                                                             | 
                                                                Moved down %(counter)s places.
fr[0]: 
    Déplacé 1 fois vers le bas.
fr[1]: 
    Déplacé %(counter)s fois vers le bas.

en: 
                                                                Moved up 1 place.
                                                             | 
                                                                Moved up %(counter)s places.
fr[0]: 
    Déplacé 1 fois vers le haut.
fr[1]: 
    Déplacé %(counter)s fois vers le haut.

en: There are no differences between these two revisions
fr: Il n’y a pas de différence entre ces deux révisions

en: Unschedule Revision %(revision.id)s for %(title)s
fr: Déprogrammer la version %(revision.id)s de %(title)s

en: Unschedule
fr: Déprogrammer

en: Are you sure you want to unschedule this revision?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir déprogrammer cette version ?

en: Yes, unschedule
fr: Oui, déprogrammer

en: No, don't unschedule
fr: Non, ne pas déprogrammer

en: Revisions of %(title)s
fr: Versions de %(title)s

en: Revisions of
fr: Versions de

en: Revision date
fr: Date de la version

[ctx: points to a user who created a revision]
en: by
fr: par

en: Current draft
fr: Brouillon actuel

en: Live version
fr: Version publique

en: Scheduled for
fr: Programmé pour

en: Review this revision
fr: Passer en revue cette version

en: Compare with previous revision
fr: comparer avec la révision précédente

en: Cancel scheduled publish
fr: Annuler la publication programmée

en: No revisions of this page exist
fr: Aucune version n’existe pour cette page

en: No revision of this page exist
fr: Aucune version n’existe pour cette page

en: 
                    There is one matching page
                 | 
                    There are %(counter)s matching pages
fr[0]: 
    
    Il y a une page correspondante.
fr[1]: 
    Il y a %(counter)s pages correspondantes

en: Page types
fr: Type de pages

en: Sorry, no pages match <em>"%(query_string)s"</em>
fr: Désolé, aucune page ne correspond à <em>"%(query_string)s"</em>

en: Enter a search term above
fr: Entrez un terme de recherche ci-dessus

en: No pages use
fr: Aucune page utilisée

en: Root
fr: Racine

en: Home
fr: Accueil

en: All collections
fr: Toutes les collections

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: Sun
fr: Dim

en: Mon
fr: Lun

en: Tue
fr: Mar

en: Wed
fr: Mer

en: Thu
fr: Jeu

en: Fri
fr: Ven

en: Sat
fr: Sam

en: Edit your account
fr: Modifiez votre compte

en: Account settings
fr: Paramètres du compte

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Page %(page_num)s of %(total_pages)s.
fr: Page %(page_num)s sur %(total_pages)s.

en: Other searches
fr: Autres recherches

en: You are using an <strong>outdated</strong> browser not supported by this software. Please <a href="http://browsehappy.com/">upgrade your browser</a>.
fr: Vous utilisez un navigateur non pris en charge par ce logiciel. Veuillez <a href="http://browsehappy.com/">mettre à jour votre navigateur</a>.

en: 
                Javascript is required to use Wagtail, but it is currently disabled.<br />
                Here are the <a href="http://www.enable-javascript.com/" target="_blank" rel="noopener">instructions how to enable JavaScript in your web browser</a>.
fr: 
                Javascript est nécessaire pour utiliser Wagtail mais est actuellement désactivé.<br />
                Voici les <a href="http://www.enable-javascript.com/fr/" target="_blank" rel="noopener">instructions à suivre pour activer JavaScript dans votre navigateur</a>.

en: Go to Wagtail admin interface
fr: Aller sur l'interface d'administration de Wagtail

en: Add a child page
fr: Ajouter une sous-page

en: Show in Explorer
fr: Montrer dans l’explorateur

en: Catalan
fr: catalan

en: German
fr: allemand

en: Greek
fr: grec

en: English
fr: anglais

en: Spanish
fr: espagnol

en: Finnish
fr: finnois

en: French
fr: français

en: Galician
fr: galicien

en: Icelandic
fr: islandais

en: Italian
fr: italien

en: Korean
fr: coréen

en: Lithuanian
fr: lituanien

en: Norwegian Bokmål
fr: norvégien bokmål

en: Netherlands Dutch
fr: néerlandais

en: Persian
fr: Persan

en: Polish
fr: polonais

en: Brazilian Portuguese
fr: portugais brésilien

en: Portuguese
fr: portugais

en: Romanian
fr: roumain

en: Russian
fr: russe

en: Swedish
fr: suédois

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Chinese (China)
fr: chinois (Chine)

en: Sorry, you do not have permission to access this area.
fr: Désolé, vous n'avez pas les autorisations pour accéder à cette zone.

en: Your password has been changed successfully!
fr: Votre mot de passe a été changé avec succès !

en: Your email has been changed successfully!
fr: Votre e-mail a été changé avec succès !

en: Your preferences have been updated.
fr: Vos préférences ont été mises à jour.

en: Your preferences have been updated successfully!
fr: Vos préférences ont été mises à jour avec succès !

en: You have been successfully logged out.
fr: Vous avez été déconnecté avec succès

en: Add a collection
fr: Ajouter une collection

en: Add collection
fr: Ajouter une collection

en: Collection '{0}' created.
fr: Collection '{0}' créée.

en: Collection '{0}' updated.
fr: Collection '{0}' mise à jour.

en: The collection could not be saved due to errors.
fr: La collection ne peut être enregistrée du fait d'erreurs.

en: Delete collection
fr: Supprimer la collection

en: Collection '{0}' deleted.
fr: Collection '{0}' supprimée.

en: Are you sure you want to delete this collection?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette collection ?

en: Editing
fr: Édition

en: Page '{0}' created and scheduled for publishing.
fr: Page  '{0}' créée et planifiée pour la publication.

en: View live
fr: Visualiser en direct

en: Page '{0}' created and published.
fr: Page '{0}' créée et publiée.

en: Page '{0}' created and submitted for moderation.
fr: Page '{0}' créée et soumise pour modération.

en: View draft
fr: Voir le brouillon

en: Failed to send notifications to moderators
fr: Échec de l'envoi des notifications aux modérateurs

en: Page '{0}' created.
fr: Page '{0}' créée.

en: The page could not be created due to validation errors
fr: La page ne peut être créée du fait d'erreurs de validation

en: Revision from {0} of page '{1}' has been scheduled for publishing.
fr: La version du {0} de la page '{1}' a été planifiée pour la publication.

en: Page '{0}' is live and this revision has been scheduled for publishing.
fr: La page '{0}' est publiée et cette révision a été planifiée pour la publication

en: Page '{0}' has been scheduled for publishing.
fr: La page '{0}' a été planifiée pour publication.

en: Revision from {0} of page '{1}' has been published.
fr: La version du {0} de la page '{1}' a été publiée.

en: Page '{0}' has been published.
fr: La page '{0}' a été publiée.

en: Page '{0}' has been submitted for moderation.
fr: La page '{0}' a été soumise pour modération.

en: Page '{0}' has been replaced with revision from {1}.
fr: La page '{0}' a été remplacée par la version du {1}.

en: Page '{0}' has been updated.
fr: La page '{0}' a été mise à jour.

en: The page could not be saved as it is locked
fr: La page n'a pu être enregistrée car elle est verrouillée

en: The page could not be saved due to validation errors
fr: La page ne peut être enregistrée du fait d'erreurs de validation.

en: Compare with live version
fr: Comparer avec la version publiée

en: This page is currently awaiting moderation
fr: Cette page est actuellement en attente de modération

en: Page '{0}' deleted.
fr: Page '{0}' supprimée.

en: Page '{0}' unpublished.
fr: Page '{0}' dépubliée.

en: Page '{0}' moved.
fr: Page '{0}' déplacée.

en: Page '{0}' and {1} subpages copied.
fr: Page '{0}' et {1} sous-pages copiées.

en: Page '{0}' copied.
fr: Page '{0}' copiée.

en: The page '{0}' is not currently awaiting moderation.
fr: La page '{0}' est actuellement en attente de modération.

en: Page '{0}' published.
fr: Page '{0}' publiée.

en: Failed to send approval notifications
fr: Échec de l'envoi des notifications d'approbation

en: Page '{0}' rejected for publication.
fr: Page '{0}' refusée à la publication.

en: Failed to send rejection notifications
fr: Échec de l'envoi des notifications de rejet

en: Page '{0}' is now locked.
fr: La page '{0}' est maintenant verrouillée.

en: Page '{0}' is now unlocked.
fr: La page '{0}' est maintenant déverrouillée.

en: You are viewing a previous revision of this page from <b>%(created_at)s</b> by %(user)s
fr: Vous passez en revue une version passée de cette page du <b>%(created_at)s</b> par %(user)s

en: Earliest
fr: Première

en: Latest
fr: Dernière

en: revision {0} of "{1}"
fr: révision {0} sur "{1}"

en: Revision {0} of "{1}" unscheduled.
fr: La version {0} de "{1}" a été déprogrammée.

en: Edit '{title}'
fr: Modifier '{title}'

en: Preview draft version of '{title}'
fr: Prévisualiser la version brouillon de '{title}'

en: View live version of '{title}'
fr: Voir la version publiée de '{title}'

en: Add a child page to '{title}'
fr: Ajouter une sous-page à '{title}'

en: More
fr: Plus

en: View more options for '{title}'
fr: Voir plus d’options pour '{title}'

en: Move page '{title}'
fr: Déplacer la page '{title}'

en: Copy page '{title}'
fr: Copier la page '{title}'

en: Delete page '{title}'
fr: Supprimer la page '{title}'

en: Unpublish page '{title}'
fr: Dépublier la page '{title}'

en: View revision history for '{title}'
fr: Voir l’historique des révisions pour '{title}'

en: Set profile picture
fr: Définir une photo de profil

en: Change your profile picture
fr: Changer votre photo de profil

en: Change the email address linked to your account.
fr: Changer l’adresse e-mail liée à votre compte.

en: Change the password you use to log in.
fr: Changer le mot de passe utilisé pour vous identifier.

en: Choose which email notifications to receive.
fr: Choisissez les notifications par e-mail à recevoir.

en: Language preferences
fr: Préférences de langue

en: Choose the language you want to use here.
fr: Choisissez la langue que vous souhaitez utiliser ici.

en: Current Time Zone
fr: Fuseau horaire actuel

en: Choose your current time zone.
fr: Choisissez votre fuseau horaire actuel.

en: Heading {level}
fr: En-tête {level}

en: Bulleted list
fr: List à puce

en: Numbered list
fr: Liste numérotée

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Link
fr: Lien

en: Choose an item
fr: Choisissez un élément

en: Choose another item
fr: Choisissez un autre élément

en: Clear choice
fr: Effacer ce choix

en: Edit this item
fr: Modifier cet item

en: Choose another page
fr: Choisissez une autre page
