Wagtail - en to uk translation catalogue (51 entries)

en: Wagtail forms
uk: Форми Wagtail

en: %s submissions
uk: %s подання

en: Date from
uk: Дата початку

en: Date to
uk: Дата кінця

en: There is another field with the label %s, please change one of them.
uk: Є інше поле з міткою %s, будь ласка, змініть одну з них.

en: Single line text
uk: Однорядковий текст

en: Multi-line text
uk: Багаторядковий текст

en: Email
uk: Е-мейл

en: Number
uk: Число

en: Checkbox
uk: Прапорець

en: Checkboxes
uk: Прапорці

en: Drop down
uk: Випадаючий список

en: Multiple select
uk: Множинний вибір

en: Radio buttons
uk: Перемикачі

en: Date
uk: Дата

en: Date/time
uk: Дата/час

en: Hidden field
uk: Приховане поле

en: submit time
uk: час відправки

en: form submission
uk: подання форми

en: label
uk: мітка

en: The label of the form field
uk: Мітка поля форми

en: field type
uk: тип поля

en: required
uk: обов'язково

en: choices
uk: варіанти

en: Comma separated list of choices. Only applicable in checkboxes, radio and dropdown.
uk: Список варіантів для вибору, розділений комами. Застосовується тільки для прапорців, перемикачів та випадаючих списків.

en: default value
uk: початкове значення

en: Default value. Comma separated values supported for checkboxes.
uk: Початкове значення. Значення, розділені комою, підтримуються для чекбоксів

en: help text
uk: допоміжний текст

en: Submission date
uk: Дата подання

en: to address
uk: за адресою

en: Optional - form submissions will be emailed to these addresses. Separate multiple addresses by comma.
uk: Необов'язково. Подання форми будуть надсилатися на ці адреси email. Декілька адрес можна записати через кому.

en: from address
uk: з адреси

en: subject
uk: предмет

en: Delete form data %(title)s
uk: Видалити з даних %(title)s

en: Delete form data
uk: Видалити з даних

en: 
                    Are you sure you want to delete this form submission?
                 | 
                    Are you sure you want to delete these form submissions?
uk[0]: 
                    Ви впевнені, що хочете видалити це подання форми?
uk[1]: 
                    Ви впевнені, що хочете видалити ці подання форми?
uk[2]: 
                   Ви впевнені, що хочете видалити ці подання форми?
uk[3]: 
                   Ви впевнені, що хочете видалити ці подання форми?

en: Delete
uk: Видалити

en: Total submissions
uk: Всього подань

en: Latest submission
uk: Останнє подання

en: Forms
uk: Форми

en: Pages
uk: Сторінки

en: Submissions of %(form_title)s
uk: Подання для %(form_title)s

en: Form data <span>%(form_title)s</span>
uk: Дані форми <span>%(form_title)s</span>

en: Filter
uk: Фільтр

en: Download CSV
uk: Завантажити CSV

en: There have been no submissions of the '%(title)s' form.
uk: Немає подань для "%(title)s" форми.

en: Title
uk: Заголовок

en: Origin
uk: Оригінал

en: Delete selected submissions
uk: Видалили обрані подання

en: No form pages have been created.
uk: Сторінки із формами відсутні, їх не було створено.

en: One submission has been deleted. | %(count)d submissions have been deleted.
uk[0]: Одне подання було видалено.
uk[1]: %(count)d подань було видалено.
uk[2]: %(count)d подань було видалено.
uk[3]: %(count)d подань було видалено.
