Wagtail - en to pt_BR translation catalogue (47 entries)

en: Wagtail forms
pt_BR: Formulários Wagtail

en: %s submissions
pt_BR: %s envios

en: Date from
pt_BR: Data de

en: Date to
pt_BR: Data até

en: There is another field with the label %s, please change one of them.
pt_BR: Existe um outro campo com o rótulo %s, por favor altere um deles.

en: Single line text
pt_BR: Texto de única linha

en: Multi-line text
pt_BR: Texto multi-linha

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Number
pt_BR: Número

en: Multiple select
pt_BR: Seleção múltipla

en: Date
pt_BR: Data

en: Date/time
pt_BR: Data/hora

en: Hidden field
pt_BR: Campo oculto

en: submit time
pt_BR: data do envio

en: form submission
pt_BR: envio do formulário

en: label
pt_BR: rótulo

en: The label of the form field
pt_BR: O rótulo do campo de formulário

en: field type
pt_BR: tipo de campo

en: required
pt_BR: requerido

en: choices
pt_BR: escolhas

en: Comma separated list of choices. Only applicable in checkboxes, radio and dropdown.
pt_BR: Escolhas separadas por virgula. Aplicável somente em checkboxes, radio e dropdown.

en: default value
pt_BR: valor padrão

en: Default value. Comma separated values supported for checkboxes.
pt_BR: Valor padrão: Valores separados por virgula para checkboxes.

en: help text
pt_BR: texto de ajuda

en: Submission date
pt_BR: Data de envio

en: to address
pt_BR: para endereço

en: Optional - form submissions will be emailed to these addresses. Separate multiple addresses by comma.
pt_BR: Opcional - o conteúdo dos formulários recebidos será enviado para esses endereços de e-mail. Separar múltiplos endereços por vírgula.

en: from address
pt_BR: a partir do endereço

en: subject
pt_BR: assunto

en: Delete form data %(title)s
pt_BR: Excluir dados do formulário %(title)s

en: Delete form data
pt_BR: Excluir dados do formulário

en: 
                    Are you sure you want to delete this form submission?
                 | 
                    Are you sure you want to delete these form submissions?
pt_BR[0]: 
                    Tem certeza de que deseja excluir este envio de formulário?
pt_BR[1]: 
                    Tem a certeza de que deseja excluir estas submissões de formulário?

en: Delete
pt_BR: Remover

en: Total submissions
pt_BR: Total de envios

en: Latest submission
pt_BR: Último envio

en: Forms
pt_BR: Formulários

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Submissions of %(form_title)s
pt_BR: Envios de %(form_title)s

en: Form data <span>%(form_title)s</span>
pt_BR: Dados do formulário <span>%(form_title)s</span>

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Download CSV
pt_BR: Baixar CSV

en: There have been no submissions of the '%(title)s' form.
pt_BR: Não há envios do formulário '%(title)s'

en: Title
pt_BR: Título

en: Origin
pt_BR: Origem

en: Delete selected submissions
pt_BR: Excluir submissões selecionadas

en: No form pages have been created.
pt_BR: Nenhuma página foi criada.

en: One submission has been deleted. | %(count)d submissions have been deleted.
pt_BR[0]: Uma submissão foi removida.
pt_BR[1]: %(count)d submissões foram removidas.
