Wagtail - en to id_ID translation catalogue (49 entries)

en: Wagtail forms
id_ID: Wagtail formulir

en: %s submissions
id_ID: %s hasil.

en: Date from
id_ID: Tanggal dari

en: Date to
id_ID: Tanggal hingga

en: There is another field with the label %s, please change one of them.
id_ID: Terdapat isian lain dengan label %s, mohon untuk mengganti salah satu.

en: Single line text
id_ID: Teks satu baris

en: Multi-line text
id_ID: Teks multi-baris

en: Email
id_ID: Surel

en: Number
id_ID: Angka

en: Checkbox
id_ID: Kotak centang

en: Checkboxes
id_ID: Kotak centang

en: Multiple select
id_ID: Pilih banyak

en: Radio buttons
id_ID: Tombol Radio

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Date/time
id_ID: Tanggal/waktu

en: Hidden field
id_ID: Isian tersembunyi

en: submit time
id_ID: waktu selesai

en: form submission
id_ID: hasil formulir

en: The label of the form field
id_ID: Label pada isian formulir

en: field type
id_ID: tipe isian

en: required
id_ID: wajib

en: choices
id_ID: pilihan

en: Comma separated list of choices. Only applicable in checkboxes, radio and dropdown.
id_ID: Daftar pilihan dipisahkan dengan koma. Hanya berlaku untuk kotak centang, radio, dan dropdown.

en: default value
id_ID: isi awal

en: Default value. Comma separated values supported for checkboxes.
id_ID: Isi awal. daftar isi yang dipisah koma didukung untuk kotak centang.

en: help text
id_ID: teks bantuan

en: Submission date
id_ID: Tanggal pengiriman

en: to address
id_ID: dari alamat

en: Optional - form submissions will be emailed to these addresses. Separate multiple addresses by comma.
id_ID: Opsional - hasil formulir akan dikirimkan dengan surel ke alamat ini. Pisahkan beberapa alamat dengan koma.

en: from address
id_ID: kepada alamat

en: subject
id_ID: subyek

en: Delete form data %(title)s
id_ID: Hapus data formulir %(title)s

en: Delete form data
id_ID: Hapus data formulir

en: 
                    Are you sure you want to delete this form submission?
                 | 
                    Are you sure you want to delete these form submissions?
id_ID[0]: 
    Apakah Anda yakin untuk menghapus hasil formulir ini?

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Total submissions
id_ID: Total hasil

en: Latest submission
id_ID: Hasil terakhir

en: Forms
id_ID: Formulir

en: Pages
id_ID: Halaman

en: Submissions of %(form_title)s
id_ID: Hasil dari %(form_title)s

en: Form data <span>%(form_title)s</span>
id_ID: Data formulir <span>%(form_title)s</span>

en: Filter
id_ID: Saring

en: Download CSV
id_ID: Unduh CSV

en: There have been no submissions of the '%(title)s' form.
id_ID: Tidak terdapat hasil untuk formulir '%(title)s'.

en: Title
id_ID: Judul

en: Origin
id_ID: Asal

en: Delete selected submissions
id_ID: Hapus hasil terpilih

en: No form pages have been created.
id_ID: Tidak ada halaman formulir yang dibuat.

en: One submission has been deleted. | %(count)d submissions have been deleted.
id_ID[0]: %(count)dhasil telah dihapus.
