Wagtail - en to el translation catalogue (43 entries)

en: There is another field with the label %s, please change one of them.
el: Υπάρχει ήδη ένα πεδίο με label %s, παρακαλούμε αλλάξτε ένα από αυτά.

en: Single line text
el: Ενιαίο κείμενο γραμμής

en: Multi-line text
el: Κείμενο πολλαπλών γραμμών

en: Number
el: Αριθμός

en: Checkbox
el: Πλαίσιο ελέγχου

en: Checkboxes
el: Πλαίσια ελέγχου

en: Drop down
el: Πτώση προς τα κάτω

en: Radio buttons
el: Κουμπιά επιλογής

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date/time
el: Ημερομηνία/ώρα

en: submit time
el: χρόνος υποβολής

en: form submission
el: υποβολές φόρμας

en: label
el: ετικέτα

en: The label of the form field
el: Η ετικέτα του πεδίου φόρμας

en: field type
el: τύπος πεδίου

en: required
el: απαραίτητο

en: choices
el: επιλογές

en: Comma separated list of choices. Only applicable in checkboxes, radio and dropdown.
el: Διαχωρίζονται με κόμμα λίστας επιλογών. Ισχύει μόνο σε πλαίσια ελέγχου, ραδιόφωνο και αναπτυσσόμενο μενού.

en: default value
el: αρχική τιμή

en: Default value. Comma separated values supported for checkboxes.
el: Προεπιλεγμένη τιμή. Τιμές διαχωρισμένες με κόμμα υποστηρίζονται για πλαίσια ελέγχου.

en: help text
el: κείμενο βοήθειας

en: Submission date
el: Ημερομηνία υποβολής

en: to address
el: διεύθυνση προς

en: Optional - form submissions will be emailed to these addresses. Separate multiple addresses by comma.
el: Προαιρετικό - οι υποβολές φορμών θα αποστέλλονται με email σε αυτές τις διευθύνσεις.
    Διαχωρίστε πολλαπλές διευθύνσεις με κόμμα.

en: from address
el: διεύθυνση από

en: subject
el: θέμα

en: Delete form data %(title)s
el: Διαγραφή δεδομένων φόρμας της σελίδας %(title)s

en: Delete form data
el: Διαγραφή δεδομένων φόρμας

en: 
                    Are you sure you want to delete this form submission?
                 | 
                    Are you sure you want to delete these form submissions?
el[0]: 
                    Are you sure you want to delete this form submission?
el[1]: 
                    Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτές τις υποβολές φορμών;

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Total submissions
el: Συνολικές υποβολές

en: Latest submission
el: Τελευταίες υποβολές

en: Forms
el: Φόρμες

en: Pages
el: Σελίδες

en: Submissions of %(form_title)s
el: Υποβολές του %(form_title)s

en: Form data <span>%(form_title)s</span>
el: Δεδομένα φόρμας <span>%(form_title)s</span>

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Download CSV
el: Ληψη CSV

en: There have been no submissions of the '%(title)s' form.
el: Δεν υπήρξαν υποβολες του '%(title)s' μορφής.

en: Title
el: Τίτλος

en: Origin
el: Προέλευση

en: No form pages have been created.
el: Δεν έχουν δημιουργηθεί σελίδες μορφής.

en: One submission has been deleted. | %(count)d submissions have been deleted.
el[0]: One submission has been deleted.
el[1]: %(count)d υποβολές διαγράφηκαν.
