Wagtail - en to de translation catalogue (49 entries)

en: Wagtail forms
de: Wagtail Formulare

en: %s submissions
de: %s Abgaben

en: Date from
de: Datum von

en: Date to
de: Datum bis

en: There is another field with the label %s, please change one of them.
de: Es gibt ein weiteres Feld mit der Bezeichnung %s, bitte ändern Sie eines der beiden.

en: Single line text
de: Einzeiliger Text

en: Multi-line text
de: Mehrzeiliger Text

en: Email
de: E-Mail

en: Number
de: Zahl

en: Checkboxes
de: Checkboxen

en: Drop down
de: Dropdown

en: Multiple select
de: Mehrfachauswahl

en: Radio buttons
de: Radiobuttons

en: Date
de: Datum

en: Date/time
de: Zeitpunkt

en: Hidden field
de: Verstecktes Feld

en: submit time
de: Absendezeitpunkt

en: form submission
de: Formularabsendung

en: label
de: Beschriftung

en: The label of the form field
de: Die Bezeichnung dieses Formularfeldes

en: field type
de: Feldtyp

en: required
de: Erforderlich

en: choices
de: Auswahl

en: Comma separated list of choices. Only applicable in checkboxes, radio and dropdown.
de: Liste der Wahlmöglichkeiten, durch Kommas getrennt. Gilt nur für Checkboxen, Dropdowns und Radiobuttons.

en: default value
de: Vorgabewert

en: Default value. Comma separated values supported for checkboxes.
de: Standardwert. Werte für Checkboxen können durch Kommas getrennt werden.

en: help text
de: Hilfetext

en: Submission date
de: Einreichungsdatum

en: to address
de: An-Adresse

en: Optional - form submissions will be emailed to these addresses. Separate multiple addresses by comma.
de: Optional – eingereichte Formulare werden an diese E-Mail-Adressen verschickt. Trennen Sie mehrere Adressen mit einem Komma voneinander ab.

en: from address
de: Von-Adresse

en: subject
de: Betreff

en: Delete form data %(title)s
de: Formulardaten löschen %(title)s

en: Delete form data
de: Formulardaten löschen

en: 
                    Are you sure you want to delete this form submission?
                 | 
                    Are you sure you want to delete these form submissions?
de[0]: 
    Sind Sie sicher, dass Sie diese Formular-Eingabe löschen wollen?
de[1]: 
    Sind Sie sicher, dass Sie diese Formular-Eingaben löschen wollen?

en: Delete
de: Löschen

en: Total submissions
de: Anzahl Abgaben

en: Latest submission
de: Neueste Abgabe

en: Forms
de: Formulare

en: Pages
de: Seiten

en: Submissions of %(form_title)s
de: Einreichungen für %(form_title)s

en: Form data <span>%(form_title)s</span>
de: Formulardaten für <span>%(form_title)s</span>

en: Download CSV
de: CSV herunterladen

en: There have been no submissions of the '%(title)s' form.
de: Für ‚%(title)s‘ wurde bisher nichts eingereicht.

en: Title
de: Titel

en: Origin
de: Ursprung

en: Delete selected submissions
de: Ausgewählte Abgaben löschen

en: No form pages have been created.
de: Es wurden keine Formularseiten angelegt.

en: One submission has been deleted. | %(count)d submissions have been deleted.
de[0]: Eine Formular-Eingabe wurde gelöscht.
de[1]: %(count)d Formular-Eingaben wurden gelöscht.
