Wagtail - en to tr translation catalogue (127 entries)

en: You do not have permission to access the admin
tr: Yönetici bölümüne erişmeye yetkiniz yok

en: Scheduled publishing
tr: Planlanmış yayın

en: Common page configuration
tr: Ortak sayfa ayarları

en: Content
tr: İçerik

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Enter password
tr: Şifre girin

en: Enter your %s
tr: %s gir

en: Enter your email address to reset your password
tr: Şifreyi sıfırlamak için e posta adresini gir

en: You cannot have multiple permission records for the same collection.
tr: Aynı kolleksiyona ait birden fazla yetkiye sahip olamazsınız

en: New title
tr: Yeni başlı

en: New slug
tr: Yeni url başlık

en: New parent page
tr: Yeni üst sayfa

en: This copy will be a child of this given parent page.
tr: Bu kopya verilen ebeveyn sayfanın alt sayfası olmalı

en: Copy subpages
tr: Alt sayfaları kopyala

en: Publish copied page
tr: Kopyalanan sayfayı yayınla

en: This page is live. Would you like to publish its copy as well?
tr: Bu sayfa yayında. Kopyasını da yayınlamak istermisiniz?

en: Publish copies
tr: Kopyaları yayınla

en: This slug is already in use
tr: Bu Slug kullanılmakta

en: Go live date/time must be before expiry date/time
tr: Yayın tarih/saati bitiş tarih/saatinden önce olmalı

en: Expiry date/time must be in the future
tr: Bitiş tarihi ileri bir tarih olmalı

en: Search
tr: Ara

en: Search term
tr: Arama terimi

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: Account
tr: Hesap

en: Update
tr: Güncelle

en: Change password
tr: Şifre değiştir

en: Your password can't be changed here. Please contact a site administrator.
tr: Şifreniz değiştirilemiyor. Yönetici ile irtibata geçin.

en: Notification preferences
tr: Bildirim tercihleri

en: Reset password
tr: Şifreyi sıfırla

en: Password change successful
tr: Şifre değiştirme başarılı

en: Login
tr: Giriş

en: Set your new password
tr: Yeni şifre ayarla

en: Check your email
tr: E postanızı kontrol edin

en: Please follow the link below to reset your password:
tr: Şifrenizi resetlemek için aşağıdaki bağlantıyı takip edin

en: Your username (in case you've forgotten):
tr: Kullanıcı adın(Unutmanız durumunda)

en: Password reset
tr: Şifre sıfırla

en: Reset your password
tr: Şifreni sıfırla

en: Edit
tr: Düzenle

en: Delete
tr: Sil

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Dashboard
tr: Kontrol paneli

en: Menu
tr: Menü

en: Add another
tr: Başka ekle

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Explorer
tr: Keşfedici

en: Internal link
tr: İç bağlantı

en: External link
tr: Dış bağlantı

en: Email link
tr: E posta bağlantısı

en: Choose
tr: Seç

en: Choose a page
tr: Bir sayfa seç

en: Add an email link
tr: Bir e posta bağlantısı ekle

en: Insert link
tr: Bağlantı ekle

en: Add an external link
tr: Bir dış bağlantı ekle

en: Save
tr: Kaydet

en: Public
tr: Genel

en: Private
tr: Gizli

en: This collection cannot be deleted, because it is not empty. It contains:
tr: Bu kolleksiyon silinemedi, çünkü boş değil ve şunları içeriyor:

en: Name
tr: İsim

en: Yes, delete
tr: Evet, sil

en: Welcome to the %(site_name)s Wagtail CMS
tr: %(site_name)s Hoşgeldiniz - Wagtail CMS

en: Pages awaiting moderation
tr: Denetlenmeyi bekleyen sayfalar

en: Title
tr: Başlık

en: Parent
tr: Üst-Ebeveyn

en: Type
tr: Tip

en: Edited
tr: Düzenlendi

en: Edit this page
tr: Bu sayfayı düzenle

en: Approve
tr: Onayla

en: Reject
tr: Reddet

en: Preview
tr: Önizleme

en: Your most recent edits
tr: En son düzenlemeleriniz

en: Date
tr: Tarih

en: Status
tr: Durum

en: Draft
tr: Taslak

en: Live
tr: Yayınla

en: Site summary
tr: Site özeti

en: Sign in
tr: Oturum aç

en: Your %(username_field)s and password didn't match. Please try again.
tr: %(username_field)s ve şifre uyuşmuyor. Lütfen tekrar deneyin

en: Sign in to Wagtail
tr: Wagtail oturumu aç

en: Page privacy
tr: Sayfa gizliliği

en: Delete %(title)s
tr: %(title)s sil

en: Yes, delete it
tr: Evet, onu sil.

en: No, don't delete it
tr: Hayır, onu silme!

en: Move
tr: Taşı

en: New
tr: Yeni

en: Add child page
tr: Alt sayfa ekle

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: May
tr: Mayıs

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Sun
tr: Paz

en: Mon
tr: Pzt

en: Tue
tr: Sal

en: Wed
tr: Çrş

en: Thu
tr: Per

en: Fri
tr: Cum

en: Sat
tr: Cts

en: Edit your account
tr: Hesabını düzenle

en: Log out
tr: Çıkış

en: Other searches
tr: Diğer aramalar

en: Go to Wagtail admin interface
tr: Wagtail yönetici arayüzüne git

en: Add a child page
tr: Alt sayfa ekle

en: Sorry, you do not have permission to access this area.
tr: Üzgünüm, bu alana erişim yetkiniz yok

en: Your password has been changed successfully!
tr: Şifreniz başarıyla değiştirildi!

en: View live
tr: Canlı göster

en: View draft
tr: Taslak görüntüle

en: The page could not be created due to validation errors
tr: Sayfa doğrulama hataları nedeniyle oluşturulamadı

en: Page '{0}' deleted.
tr: Sayfa '{0}' silindi.

en: Page '{0}' unpublished.
tr: Sayfa '{0}' yayından kaldırıldı.

en: Page '{0}' moved.
tr: Sayfa '{0}' taşındı.

en: More
tr: Daha fazla

en: Change the password you use to log in.
tr: Giriş şifrenizi değiştirin

en: Choose which email notifications to receive.
tr: Bildirimleri almak için e posta seçin

en: Choose an item
tr: Bir eleman seçiniz

en: Choose another item
tr: Başka bir eleman seçiniz

en: Clear choice
tr: Seçimi temizle

en: Edit this item
tr: Bunu düzenle

en: Choose another page
tr: Başka sayfa seç
