Wagtail - en to id_ID translation catalogue (387 entries)

en: None
id_ID: Tidak ada

en: You do not have permission to access the admin
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengakses pengelolaan

en: Scheduled publishing
id_ID: Penerbitan terjadwal

en: Common page configuration
id_ID: Konfigurasi halaman umum

en: Content
id_ID: Konten

en: Promote
id_ID: Promosikan

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Enter password
id_ID: Masukkan kata sandi

en: Enter your %s
id_ID: Masukkan %s anda

en: Enter your email address to reset your password
id_ID: Masukkan alamat surel untuk atur ulang kata kunci anda

en: You cannot have multiple permission records for the same collection.
id_ID: Anda tidak boleh memiliki lebih dari satu izin untuk koleksi yang sama.

en: New title
id_ID: Judul baru

en: New slug
id_ID: Slug baru

en: New parent page
id_ID: Halaman induk baru

en: This copy will be a child of this given parent page.
id_ID: Salinan ini akan menjadi turunan dari halaman induk ini.

en: Copy subpages
id_ID: Salin sub-halaman

en: This will copy %(count)s subpage. | This will copy %(count)s subpages.
id_ID[0]: Akan menyalin %(count)s sub-halaman.

en: Publish copied page
id_ID: Terbitkan halaman yang telah disalin

en: This page is live. Would you like to publish its copy as well?
id_ID: Halaman ini terpublikasi. Apakah anda ingin mempublikasi salinnya juga?

en: Publish copies
id_ID: Salinan terpublikasi

en: %(count)s of the pages being copied is live. Would you like to publish its copy? | %(count)s of the pages being copied are live. Would you like to publish their copies?
id_ID[0]: Sejumlah %(count)s halaman yang disalin telah terpublikasi. Apakah anda akan mempublikasi salinannya juga?

en: You do not have permission to copy to page "%(page_title)s"
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk menyalin ke halaman "%(page_title)s"

en: This slug is already in use within the context of its parent page "%s"
id_ID: Slug ini telah digunakan dalam konteks halaman induk "%s"

en: You cannot copy a page into itself when copying subpages
id_ID: Ketika melakukan penyalinan sub-halaman, anda tidak dapat menyalin sebuah halaman ke dirinya sendiri

en: This slug is already in use
id_ID: Slug ini telah digunakan

en: Go live date/time must be before expiry date/time
id_ID: Waktu publikasi harus diatur sebelum waktu kadaluarsa

en: Expiry date/time must be in the future
id_ID: Waktu kadaluarsa harus di masa depan

en: Search
id_ID: Pencarian

en: Search term
id_ID: Kata kunci pencarian

en: Visibility
id_ID: Visibilitas

en: This field is required.
id_ID: Kolom ini  harus diisi.

en: Please select at least one group.
id_ID: Harap memilih minimal satu grup.

en: Error 404: Page not found
id_ID: Galat 404: Halaman tidak ditemukan

en: Error 404
id_ID: Galat 404

en: The requested page could not be found.
id_ID: Tidak dapat menemukan halaman yang diminta.

en: Go to Wagtail admin
id_ID: Pergi ke pengelolaan Wagtail

en: Account
id_ID: Akun

en: Change profile picture
id_ID: Ubah gambar profil

en: Your current profile picture:
id_ID: Gambar profil anda saat ini:

en: Update
id_ID: Perbarui

en: Change email
id_ID: Ubah surel

en: Change password
id_ID: Ganti kata sandi

en: Your password can't be changed here. Please contact a site administrator.
id_ID: Kata sandi Anda tidak dapat diubah di sini. Harap hubungi pengelola situs.

en: Set Time Zone
id_ID: Atur Zona Waktu

en: Language Preferences
id_ID: Preferensi Bahasa

en: Notification preferences
id_ID: Preferensi notifikasi

en: Reset password
id_ID: Atur ulang kata sandi

en: Password change successful
id_ID: Kata sandi berhasil diubah

en: Login
id_ID: Masuk

en: Set your new password
id_ID: Atur kata sandi baru Anda

en: Invalid password reset link
id_ID: Tautan atur ulang kata sandi tidak valid

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.
id_ID: Tautan pengaturan ulang kata sandi tidak valid, mungkin karena sudah digunakan.

en: Request a new password reset
id_ID: Buat permohonan atur ulang kata sandi baru

en: Check your email
id_ID: Periksa surel Anda

en: A link to reset your password has been emailed to you if an account exists for this address.
id_ID: Tautan untuk mengatur ulang kata sandi Anda telah dikirim melalui surel kepada Anda jika ada akun untuk alamat ini.

en: Please follow the link below to reset your password:
id_ID: Harap ikuti tautan di bawah ini untuk mengatur ulang kata sandi anda:

en: Your username (in case you've forgotten):
id_ID: Nama akun anda (jaga-jaga bila anda lupa):

en: Password reset
id_ID: Pengaturan ulang kata sandi

en: Reset your password
id_ID: Atur ulang kata sandi Anda

en: Edit
id_ID: Ubah

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Page
id_ID: Halaman

en: Pages
id_ID: Halaman

en: Loading…
id_ID: Memuat...

en: No results
id_ID: Tidak ada hasil

en: Server Error
id_ID: Galat pada Server

en: See children
id_ID: Lihat turunan

en: See all
id_ID: Lihat semua

en: Close explorer
id_ID: Tutup penjelajah

en: Alt text
id_ID: Teks alt

en: Write here…
id_ID: Tulis disini...

en: Horizontal line
id_ID: Garis horizontal

en: Line break
id_ID: Akhir baris

en: Undo
id_ID: Urungkan

en: Redo
id_ID: Ulangi

en: Reload the page
id_ID: Muat ulang halaman

en: Reload saved content
id_ID: Muat ulang konten tersimpan

en: Show latest content
id_ID: Tampilkan konten terbaru

en: Show error
id_ID: Tampilkan error

en: The editor just crashed. Content has been reset to the last saved version.
id_ID: Editor telah gagal. Konten telah dipasang ulang dengan versi terakhir yang disimpan.

en: Dashboard
id_ID: Dasbor

en: Add another
id_ID: Tambah yang lainnya

en: Move up
id_ID: Geser ke atas

en: Move down
id_ID: Geser ke bawah

en: Explorer
id_ID: Penjelajah

en: Internal link
id_ID: Tautan dalam

en: External link
id_ID: Tautan luar

en: Email link
id_ID: Tautan surel

en: 
            There is one match
         | 
            There are %(counter)s matches
id_ID[0]: 
            Ada %(counter)s buah yang cocok

en: Choose
id_ID: Pilih

en: Choose a page
id_ID: Pilih halaman

en: 
                    Only pages of type "%(type)s" may be chosen for this field. Search results will exclude pages of other types.
                     | 
                    Only the following page types may be chosen for this field: %(type)s. Search results will exclude pages of other types.
id_ID[0]: 
                    Hanya jenis halaman berikut yang dapat dipilih untuk kolom ini: %(type)s. Halaman dengan tipe lain tidak akan ditampilkan dalam hasil pencarian.

en: Add an email link
id_ID: Tambahkan tautan surel

en: Insert link
id_ID: Sisipkan tautan

en: Add an external link
id_ID: Tambahkan tautan luar

en: Collection privacy
id_ID: Privasi koleksi

en: This collection has been made private by a parent collection.
id_ID: Koleksi ini diubah menjadi bersifat pribadi oleh halaman induknya.

en: You can edit the privacy settings on:
id_ID: Anda dapat mengubah konfigurasi privasi pada:

en: Privacy settings determine who is able to view documents in this collection.
id_ID: Konfigurasi privasi menentukan siapa yang dapat melihat isi dokumen dalam koleksi ini.

en: Save
id_ID: Simpan

en: Privacy
id_ID: Privasi

en: Public
id_ID: Publik

en: Private
id_ID: Bersifat Pribadi

en: This collection cannot be deleted, because it is not empty. It contains:
id_ID: Koleksi ini tidak kosong sehingga tidak dapat dihapus. Koleksi ini berisi:

en: Name
id_ID: Nama

en: No collections have been created. Why not <a href="%(add_collection_url)s">add one</a>?
id_ID: Belum ada koleksi. Bagaimana kalau <a href="%(add_collection_url)s">membuat sebuah koleksi</a>?

en: Add %(label)s
id_ID: Tambah %(label)s

en: Yes, delete
id_ID: Ya, hapus

en: Welcome to the %(site_name)s Wagtail CMS
id_ID: Selamat datang di %(site_name)s Wagtail CMS

en: This is your dashboard on which helpful information about content you've created will be displayed.
id_ID: Ini adalah dasbor Anda. Di sini akan ditampilkan informasi yang berguna mengenai konten yang Anda buat,

en: Pages awaiting moderation
id_ID: Halaman yang sedang menunggu moderasi

en: Title
id_ID: Judul

en: Parent
id_ID: Induk

en: Type
id_ID: Tipe

en: Edited
id_ID: Telah diubah

en: Edit this page
id_ID: Ubah halaman ini

en: Approve
id_ID: Menyetujui

en: Reject
id_ID: Tolak

en: Preview
id_ID: Pratinjau

en: %(time_period)s ago
id_ID: %(time_period)s yang lalu

en: Your most recent edits
id_ID: Perubahan terakhir yang anda lakukan

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Draft
id_ID: Konsep

en: Live
id_ID: Terpublikasi

en: Site summary
id_ID: Ringkasan situs

en: 
            <span>%(total)s</span> Page
         | 
            <span>%(total)s</span> Pages
id_ID[0]: 
            <span>%(total)s</span> Halaman

en: Sign in
id_ID: Masuk

en: Your %(username_field)s and password didn't match. Please try again.
id_ID: %(username_field)s dan kata sandi anda tidak cocok. Silakan coba kembali.

en: Sign in to Wagtail
id_ID: Masuk ke Wagtail

en: Forgotten it?
id_ID: Apakah anda lupa?

en: Signing in…
id_ID: Melakukan Sign In...

en: The page "%(title)s" has been approved.
id_ID: Halaman "%(title)s" telah disetujui.

en: You can view the page here:
id_ID: Anda dapat melihat halaman tersebut disini:

en: The page "%(title)s" has been approved
id_ID: Halaman "%(title)s" telah disetujui

en: Hello %(username)s,
id_ID: Apa kabar %(username)s,

en: Edit your notification preferences here:
id_ID: Atur preferensi notifikasi anda disini:

en: The page "%(title)s" has been rejected.
id_ID: Halaman "%(title)s" ditolak.

en: You can edit the page here:
id_ID: Anda dapat mengubah halaman tersebut disini:

en: The page "%(title)s" has been rejected
id_ID: Halaman "%(title)s" ditolak

en: The page "%(page)s" has been submitted for moderation by %(editor)s.
id_ID: Halaman "%(page)s" telah dikirim oleh %(editor)s untuk dimoderasi.

en: You can preview the page here:
id_ID: Anda dapat meninjau halaman tersebut disini:

en: The page "%(page)s" has been submitted for moderation
id_ID: Halaman "%(page)s" telah dikirim untuk dimoderasi

en: Page privacy
id_ID: Privasi halaman

en: This page has been made private by a parent page.
id_ID: Halaman ini telah dibuat menjadi bersifat pribadi oleh halaman induknya.

en: Privacy changes apply to all children of this page too.
id_ID: Perubahan privasi juga berlaku untuk semua keturunan dari halaman induk ini.

en: Edit lock
id_ID: Ubah kunci

en: Locked
id_ID: Terkunci

en: Unlocked
id_ID: Kunci terbuka

en: Create a page in %(title)s
id_ID: Buat halaman dalam %(title)s

en: Create a page in
id_ID: Buat halaman dalam

en: Choose which type of page you'd like to create.
id_ID: Pilih jenis halaman yang akan anda buat.

en: Pages using %(page_type)s
id_ID: Halaman yang menggunakan %(page_type)s

en: Delete %(title)s
id_ID: Hapus %(title)s

en: Are you sure you want to delete this page?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus halaman ini?

en: 
                        This will also delete one more subpage.
                     | 
                        This will also delete %(descendant_count)s more subpages.
id_ID[0]: 
    Aksi ini juga akan menghapus %(descendant_count)s sub-halaman.

en: Yes, delete it
id_ID: Ya, hapuslah

en: No, don't delete it
id_ID: Tidak, jangan dihapus

en: Alternatively you can <a href="%(unpublish_url)s">unpublish the page</a>. This removes the page from public view and you can edit or publish it again later.
id_ID: Sebagai alternatif anda dapat <a href="%(unpublish_url)s">menarik publikasi halaman tersebut</a>. Hal ini akan menghilangkan halaman tersebut dari tampilan publik dan anda dapat mengubah atau mempublikasikan ulang di kemudian hari.

en: Move %(title)s
id_ID: Pindahkan %(title)s

en: Move
id_ID: Pindahkan

en: Are you sure you want to move this page into '%(title)s'?
id_ID: Apakah anda yakin ingin memindahkan halaman ini ke dalam '%(title)s'?

en: Are you sure you want to move this page and all of its children into '%(title)s'?
id_ID: Apakah anda yakin untuk memindahkan halaman ini dan keturunannya ke dalam '%(title)s'?

en: Yes, move this page
id_ID: Ya, pindahkan halaman ini

en: Unpublish %(title)s
id_ID: Tarik publikasi %(title)s

en: Unpublish
id_ID: Tarik publikasi

en: Are you sure you want to unpublish this page?
id_ID: Apakan anda yakin akan menarik publikasi halaman ini?

en: 
                        This page has one subpage. Unpublish this too
                     | 
                        This page has %(live_descendant_count)s subpages. Unpublish these too
id_ID[0]: 
                        Halaman ini memiliki %(live_descendant_count)s sub-halaman. Tarik publikasi mereka juga

en: Yes, unpublish it
id_ID: Ya, tarik publikasi

en: No, don't unpublish
id_ID: Tidak, jangan tarik publikasi

en: Pages using %(page_class_verbose_name)s
id_ID: Halaman yang menggunakan %(page_class_verbose_name)s

en: Pages using
id_ID: Halaman yang menggunakan

en: Copy %(title)s
id_ID: Salin %(title)s

en: Copy
id_ID: Salin

en: Copy this page
id_ID: Salin halaman ini

en: New %(page_type)s
id_ID: %(page_type)s baru

en: New
id_ID: Baru

en: Saving…
id_ID: Menyimpan...

en: Save draft
id_ID: Simpan konsep

en: Publishing…
id_ID: Mempublikasikan...

en: Publish
id_ID: Publikasikan

en: Submit for moderation
id_ID: Kirim untuk dimoderasi

en: This page has unsaved changes.
id_ID: Terdapat perubahan yang belum disimpan dalam halaman ini.

en: Editing %(page_type)s: %(title)s
id_ID: Mengubah %(page_type)s: %(title)s

en: Editing %(page_type)s <span>%(title)s</span>
id_ID: Mengubah %(page_type)s <span>%(title)s</span>

en: Page locked
id_ID: Halaman dikunci

en: Replace current draft
id_ID: Gantikan konsep saat ini

en: Publish this revision
id_ID: Publikasi revisi ini

en: Last modified: %(last_mod)s
id_ID: Terakhir diubah: %(last_mod)s

en: by %(modified_by)s
id_ID: oleh %(modified_by)s

en: Revisions
id_ID: Revisi

en: Exploring %(title)s
id_ID: Menjelajah %(title)s

en: Drag
id_ID: Seret

en: Updated
id_ID: Telah diubah

en: 
                                The root level is where you can add new sites to your Wagtail installation. Pages created here will not be accessible at any URL until they are associated with a site.
id_ID: 
                                Tingkat dasar merupakan tempat dimana anda dapat menambahkan situs baru pada instalasi Wagtail anda. Halaman yang dibuat di sini tidak dapat diakses melalui URL apapun sampai mereka diasosiasikan dengan suatu situs.

en: Configure a site now.
id_ID: Atur sebuah situs sekarang.

en: 
                                If you just want to add pages to an existing site, create them as children of the homepage instead.
id_ID: 
                                Kalau anda hanya ingin menambahkan halaman baru ke dalam situs yang telah ada, buatlah halaman baru tersebut sebagai turunan dari laman utama.

en: 
                            Pages created here will not be accessible at any URL. To add pages to an existing site, create them as children of the homepage.
id_ID: 
                            Halaman yang dibuat di sini tidak dapat diakses dari URL manapun. Untuk menambah halaman ke situs yang sudah ada, buatlah halaman tersebut sebagai turunan dari laman utama..

en: 
                            There is no site set up for this location. Pages created here will not be accessible at any URL until a site is associated with this location.
id_ID: 
                            Tidak ada situs yang diatur di lokasi ini. Halaman yang dibuat di sini tidak akan dapat diakses dari URL manapun sampai ada sebuah situs yang diasosiasikan dengan lokasi ini

en: 
                            There is no site record for this location. Pages created here will not be accessible at any URL.
id_ID: 
                            Lokasi ini tidak memiliki catatan situs. Halaman yang dibuat di sisni tidak dapat diakses dari URL manapun.

en: No pages have been created at this location.
id_ID: Tidak ada halaman  yang dibuat di lokasi ini.

en: Why not <a href="%(add_page_url)s">create one</a>?
id_ID: Bagaimana kalau <a href="%(add_page_url)s">buat sebuah</a>?

en: This page is locked to further editing
id_ID: Halaman ini dikunci sehingga tidak dapat diubah

en: Explore subpages of '%(title)s'
id_ID: Menjelajah sub-halaman dari '%(title)s'

en: Explore
id_ID: Jelajahi

en: Explore child pages of '%(title)s'
id_ID: Jelajahi halaman turunan dari '%(title)s'

en: Add a child page to '%(title)s'
id_ID: Tambahkan halaman turunan ke '%(title)s'

en: Add child page
id_ID: Tambahkan halaman turunan

en: Sites menu
id_ID: Menu situs

en: 
            Page %(page_number)s of %(num_pages)s.
id_ID: 
            Halaman %(page_number)s dari %(num_pages)s.

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: This page is protected from public view
id_ID: Halaman ini tidak tampak oleh publik

en: Disable ordering of child pages
id_ID: Nonaktifkan pengurutan halaman turunan

en: Order
id_ID: Urutan

en: Enable ordering of child pages
id_ID: Aktifkan pengurutan halaman turunan

en: Select a new parent page for %(title)s
id_ID: Pilih halaman induk baru untuk %(title)s

en: Select a new parent page for <span>%(title)s</span>
id_ID: Pilih halaman induk baru untuk <span>%(title)s</span>

en: Preview error
id_ID: Galat pratinjau

en: 
                    Impossible to preview this page, some errors are remaining.
                    Please close this tab, edit the page to fix these errors,
                    then use preview again.
id_ID: 
                    Tidak dapat menampilkan pratinjau halaman ini, masih ada galat tersisa.
                    Harap tutup tab ini, ubah halaman tersebut untuk memperbaiki galat yang ada,
                    setelah itu tampilkan pratinjau lagi.

en: Close
id_ID: Tutup

en: Comparing %(title)s
id_ID: Membandingkan %(title)s

en: Comparing
id_ID: Membandingkan

en: View revisions
id_ID: Tampilkan revisi

en: Fields
id_ID: Kolom-kolom

en: Changes
id_ID: Perubahan

en: 
                                                                Moved down 1 place.
                                                             | 
                                                                Moved down %(counter)s places.
id_ID[0]: 
                                                                Geser ke bawah %(counter)s kali.

en: 
                                                                Moved up 1 place.
                                                             | 
                                                                Moved up %(counter)s places.
id_ID[0]: 
                                                                Geser ke atas %(counter)s kali.

en: There are no differences between these two revisions
id_ID: Tidak ada perbedaan di antara kedua revisi

en: Unschedule Revision %(revision.id)s for %(title)s
id_ID: Hapus Jadwal Revisi %(revision.id)s untuk %(title)s

en: Unschedule
id_ID: Hapus Jadwal

en: Are you sure you want to unschedule this revision?
id_ID: Apakah Anda yakin untuk menghapus jadwal pada revisi ini?

en: Yes, unschedule
id_ID: Ya, hapus jadwal

en: No, don't unschedule
id_ID: Tidak, jangan hapus jadwal

en: Revisions of %(title)s
id_ID: Revisi dari %(title)s

en: Revisions of
id_ID: Revisi dari

en: Revision date
id_ID: Tanggal revisi

[ctx: points to a user who created a revision]
en: by
id_ID: oleh

en: Current draft
id_ID: Konsep saat ini

en: Live version
id_ID: Versi aktif

en: Scheduled for
id_ID: Dijadwalkan untuk

en: Review this revision
id_ID: Tinjau revisi ini

en: Compare with previous revision
id_ID: Bandingkan dengan revisi sebelumnya

en: Cancel scheduled publish
id_ID: Batalkan publikasi terjadwal

en: No revisions of this page exist
id_ID: Halaman ini tidak memiliki revisi

en: No revision of this page exist
id_ID: Halaman ini tidak memiliki revisi

en: 
                    There is one matching page
                 | 
                    There are %(counter)s matching pages
id_ID[0]: 
                    Ada %(counter)s halaman yang sesuai

en: Page types
id_ID: Jenis Halaman

en: Sorry, no pages match <em>"%(query_string)s"</em>
id_ID: Maaf, tidak ada halaman yang sesuai dengan <em>"%(query_string)s"</em>

en: Enter a search term above
id_ID: Masukkan kata kunci pencarian di atas

en: No pages use
id_ID: Tidak ada halaman yang menggunakan

en: Collection
id_ID: Koleksi

en: Root
id_ID: Dasar

en: Home
id_ID: Beranda

en: All collections
id_ID: Semua koleksi

en: January
id_ID: Januari

en: February
id_ID: Februari

en: March
id_ID: Maret

en: May
id_ID: Mei

en: June
id_ID: Juni

en: July
id_ID: Juli

en: August
id_ID: Agustus

en: October
id_ID: Oktober

en: December
id_ID: Desember

en: Sun
id_ID: Min

en: Mon
id_ID: Sen

en: Tue
id_ID: Sel

en: Wed
id_ID: Rab

en: Thu
id_ID: Kam

en: Fri
id_ID: Jum

en: Sat
id_ID: Sab

en: Edit your account
id_ID: Ubah akun Anda

en: Account settings
id_ID: Pengaturan Akun

en: Log out
id_ID: Keluar

en: Page %(page_num)s of %(total_pages)s.
id_ID: Halaman %(page_num)s dari %(total_pages)s.

en: Other searches
id_ID: Pencarian yang lain

en: You are using an <strong>outdated</strong> browser not supported by this software. Please <a href="http://browsehappy.com/">upgrade your browser</a>.
id_ID: Anda  menggunakan peramban yang <strong>kadaluarsa</strong> yang tidak didukung oleh perangkat lunak ini. Harap <a href="http://browsehappy.com/">memperbarui peramban anda</a>.

en: 
                Javascript is required to use Wagtail, but it is currently disabled.<br />
                Here are the <a href="http://www.enable-javascript.com/" target="_blank" rel="noopener">instructions how to enable JavaScript in your web browser</a>.
id_ID: 
                Untuk menggunakan Wagtail diperlukan JavaScript yang saat ini dinonaktifkan.<br />
                Berikut ini adalah <a href="http://www.enable-javascript.com/" target="_blank" rel="noopener">instruksi untuk mengaktifkan JavaScript dalam peramban anda</a>.

en: Go to Wagtail admin interface
id_ID: Pergi ke antarmuka pengeloaan Wagtail

en: Add a child page
id_ID: Tambah turunan halaman

en: Show in Explorer
id_ID: Tampilkan di Penjelajah

en: Test
id_ID: Uji

en: Catalan
id_ID: Katalan

en: German
id_ID: Jerman

en: Greek
id_ID: Yunani

en: English
id_ID: Inggris

en: Spanish
id_ID: Spanyol

en: Finnish
id_ID: Finlandia

en: French
id_ID: Perancis

en: Galician
id_ID: Galicia

en: Icelandic
id_ID: Islandia

en: Italian
id_ID: Italia

en: Korean
id_ID: Korea

en: Lithuanian
id_ID: Lituania

en: Norwegian Bokmål
id_ID: Norwegia

en: Netherlands Dutch
id_ID: Belanda

en: Persian
id_ID: Persia

en: Polish
id_ID: Polandia

en: Brazilian Portuguese
id_ID: Portugis Brasil

en: Portuguese
id_ID: Portugis

en: Romanian
id_ID: Romania

en: Russian
id_ID: Rusia

en: Swedish
id_ID: Swedia

en: Slovak
id_ID: Slowakia

en: Ukrainian
id_ID: Ukraina

en: Chinese (China)
id_ID: Cina

en: Sorry, you do not have permission to access this area.
id_ID: Maaf, Anda tidak memiliki izin untuk mengakses area ini

en: Your password has been changed successfully!
id_ID: Kata sandi Anda telah berhasil diubah!

en: Your email has been changed successfully!
id_ID: Surel Anda telah berhasil diubah!

en: Your preferences have been updated.
id_ID: Preferensi anda telah diperbarui.

en: Your preferences have been updated successfully!
id_ID: Preferensi anda telah berhasil diperbarui!

en: You have been successfully logged out.
id_ID: Anda berhasil keluar.

en: Collections
id_ID: Koleksi-koleksi

en: Add a collection
id_ID: Tambah sebuah koleksi

en: Add collection
id_ID: Tambah koleksi

en: Collection '{0}' created.
id_ID: Koleksi '{0}' telah dibuat.

en: Collection '{0}' updated.
id_ID: Koleksi '{0}' diperbarui.

en: The collection could not be saved due to errors.
id_ID: Koleksi tidak dapat disimpan karena suatu galat.

en: Delete collection
id_ID: Hapus koleksi

en: Collection '{0}' deleted.
id_ID: Koleksi '{0}' telah dihapus.

en: Are you sure you want to delete this collection?
id_ID: Apakah anda yakin akan menghapus koleksi ini?

en: Editing
id_ID: Mengubah

en: Page '{0}' created and scheduled for publishing.
id_ID: Halaman '{0}' telah dibuat dan dijadwalkan untuk dipublikasi.

en: View live
id_ID: Tampilkan yang aktif

en: Page '{0}' created and published.
id_ID: Halaman '{0}' telah dibuat dan dipublikasi.

en: Page '{0}' created and submitted for moderation.
id_ID: Halaman '{0}' telah dibuat dan dikirim untuk dimoderasi.

en: View draft
id_ID: Tampilkan konsep

en: Failed to send notifications to moderators
id_ID: Gagal mengirim notifikasi ke moderator

en: Page '{0}' created.
id_ID: Halaman '{0}' telah dibuat.

en: The page could not be created due to validation errors
id_ID: Halaman tersebut tidak dapat dibuat karena tidak lolos validasi.

en: Revision from {0} of page '{1}' has been scheduled for publishing.
id_ID: Revisi oleh {0} untuk halaman '{1}' telah dijadwalkan untuk publikasi.

en: Page '{0}' is live and this revision has been scheduled for publishing.
id_ID: Halaman '{0}' hidup dan revisi ini telah dijadwalkan untuk publikasi.

en: Page '{0}' has been scheduled for publishing.
id_ID: Halaman '{0}' telah dijadwalkan untuk publikasi.

en: Revision from {0} of page '{1}' has been published.
id_ID: Revisi oleh {0} untuk halaman '{1}' telah dipublikasi.

en: Page '{0}' has been published.
id_ID: Halaman '{0}' telah dipublikasi.

en: Page '{0}' has been submitted for moderation.
id_ID: Halaman '{0}' telah dikirim untuk moderasi.

en: Page '{0}' has been replaced with revision from {1}.
id_ID: Halaman '{0}' telah diganti dengan revisi dari {1}.

en: Page '{0}' has been updated.
id_ID: Halaman '{0}' telah diperbarui.

en: The page could not be saved as it is locked
id_ID: Halaman ini tidak dapat disimpan karena terkunci

en: The page could not be saved due to validation errors
id_ID: Halaman ini tidak dapat disimpan karena tidak lolos validasi

en: Compare with live version
id_ID: Bandingkan dengan versi aktif

en: This page is currently awaiting moderation
id_ID: Halaman ini menunggu proses moderasi

en: Page '{0}' deleted.
id_ID: Halaman '{0}' dihapus.

en: Page '{0}' unpublished.
id_ID: Halaman '{0}' ditarik dari publikasi.

en: Page '{0}' moved.
id_ID: Halaman '{0}' telah dipindah.

en: Page '{0}' and {1} subpages copied.
id_ID: Telah menyalin halaman '{0}' dan {1} sub-halaman.

en: Page '{0}' copied.
id_ID: Halaman '{0}' telah disalin.

en: The page '{0}' is not currently awaiting moderation.
id_ID: Halaman '{0}' tidak dalam proses moderasi.

en: Page '{0}' published.
id_ID: Halaman '{0}' telah dipublikasi.

en: Failed to send approval notifications
id_ID: Gagal mengirim notifikasi persetujuan

en: Page '{0}' rejected for publication.
id_ID: Publikasi halaman '{0}' ditolak.

en: Failed to send rejection notifications
id_ID: Gagal mengirim notifikasi penolakan

en: Page '{0}' is now locked.
id_ID: Halaman '{0}' sekarang telah dikunci.

en: Page '{0}' is now unlocked.
id_ID: Halaman '{0}' sekarang tidak dikunci.

en: You are viewing a previous revision of this page from <b>%(created_at)s</b> by %(user)s
id_ID: Saat ini Anda sedang melihat revisi halaman sebelumnya yang dibuat pada <b>%(created_at)s</b> oleh %(user)s

en: Earliest
id_ID: Paling awal

en: Latest
id_ID: Paling akhir

en: revision {0} of "{1}"
id_ID: revisi {0} dari "{1}"

en: Revision {0} of "{1}" unscheduled.
id_ID: Jadwal revisi {0} dari "{1}" dihapus.

en: Edit '{title}'
id_ID: Ubah '{title}'

en: Preview draft version of '{title}'
id_ID: Pratinjau versi konsep dari '{title}'

en: View live version of '{title}'
id_ID: Lihat versi aktif dari '{title}'

en: Add a child page to '{title}'
id_ID: Tambahkan halaman turunan ke '{title}'

en: More
id_ID: Lainnya

en: View more options for '{title}'
id_ID: Tampilkan pilihan lain untuk '{title}'

en: Move page '{title}'
id_ID: Pindah halaman '{title}'

en: Copy page '{title}'
id_ID: Salin halaman '{title}'

en: Delete page '{title}'
id_ID: Hapus halaman '{title}'

en: Unpublish page '{title}'
id_ID: Tarik publikasi halaman '{title}'

en: View revision history for '{title}'
id_ID: Tampilkan catatan revisi '{title}'

en: Set profile picture
id_ID: Atur gambar profil

en: Change your profile picture
id_ID: Ubah gambar profil Anda

en: Change the email address linked to your account.
id_ID: Ubah alamat surel yang terkait dengan akun Anda.

en: Change the password you use to log in.
id_ID: Ganti kata sandi yang Anda gunakan untuk masuk.

en: Choose which email notifications to receive.
id_ID: Pilih jenis notifikasi surel mana yang akan diterima.

en: Language preferences
id_ID: Preferensi bahasa

en: Choose the language you want to use here.
id_ID: Pilih bahasa yang akan Anda gunakan disini.

en: Current Time Zone
id_ID: Zona Waktu Saat Ini

en: Choose your current time zone.
id_ID: Pilih zona waktu saat ini.

en: Heading {level}
id_ID: Titel {level}

en: Bulleted list
id_ID: Daftar Bullet

en: Numbered list
id_ID: Daftar Bernomor

en: Link
id_ID: Tautan

en: Choose an item
id_ID: Pilih salah satu

en: Choose another item
id_ID: Pilih yang lain

en: Clear choice
id_ID: Kosongkan pilihan

en: Edit this item
id_ID: Ubah ini

en: Choose another page
id_ID: Pilih halaman lain
