Wagtail - en to da translation catalogue (274 entries)

en: 
                                                                Moved down 1 place.
                                                             | 
                                                                Moved down %(counter)s places.
da[0]: 
                                                                Flyttet 1 felt ned.
da[1]: 
                                                                Flyttet %(counter)s felter ned.

en: 
                                                                Moved up 1 place.
                                                             | 
                                                                Moved up %(counter)s places.
da[0]: 
                                                                Flyttet 1 felt op.
da[1]: 
                                                                Flyttet %(counter)s felter op.

en: 
                        This page has one subpage. Unpublish this too
                     | 
                        This page has %(live_descendant_count)s subpages. Unpublish these too
da[0]: 
                        Denne side har én underside. Afpublicer også denne
da[1]: 
                        Denne side har %(live_descendant_count)s undersider. Afpublicer også disse

en: 
                        This will also delete one more subpage.
                     | 
                        This will also delete %(descendant_count)s more subpages.
da[0]: 
                        Dette vil også slette én mere underside.
da[1]: 
                        Dette vil også slette %(descendant_count)s flere undersider.

en: 
                    Only pages of type "%(type)s" may be chosen for this field. Search results will exclude pages of other types.
                     | 
                    Only the following page types may be chosen for this field: %(type)s. Search results will exclude pages of other types.
da[0]: 
    Kun sider af følgende type "%(type)s" må vælges for dette felt. Søgeresultater vil ekskludere sider af denne type.
da[1]: 
    Kun de følgende sidetyper må vælges for dette felt:
    %(type)s. Søgeresultater vil ekskludere sider af denne type.

en: 
            <span>%(total)s</span> Page
         | 
            <span>%(total)s</span> Pages
da[0]: 
            <span>%(total)s</span> Side
da[1]: 
            <span>%(total)s</span> Sider

en: 
            Page %(page_number)s of %(num_pages)s.
da: 
            Side %(page_number)s af %(num_pages)s.

en: 
            There is one match
         | 
            There are %(counter)s matches
da[0]: 
    Der er ét match
da[1]: 
    Der er %(counter)s matches

en: %(time_period)s ago
da: %(time_period)s siden

en: Account
da: Konto

en: Account settings
da: Kontoindstillinger

en: Add %(label)s
da: Tilføj %(label)s

en: Add a child page
da: Tilføj en underside

en: Add a child page to '%(title)s'
da: Tilføj en underside til '%(title)s'

en: Add a child page to '{title}'
da: Tilføj en underside til '{title}'

en: Add an email link
da: Tilføj et email link

en: Add an external link
da: Tilføj et eksternt link

en: Add another
da: Tilføj flere

en: Add child page
da: Tilføj en underside

en: Approve
da: Godkend

en: Are you sure you want to delete this page?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne side?

en: Are you sure you want to move this page and all of its children into '%(title)s'?
da: Er du sikker på, at du vil flytte denne side og alle dens undersider til '%(title)s'?

en: Are you sure you want to move this page into '%(title)s'?
da: Er du sikker på, at du vil flytte denne side til '%(title)s'?

en: Are you sure you want to unpublish this page?
da: Er du sikker på, at du vil afpublicere denne side?

en: Bold
da: Fed

en: Brazilian Portuguese
da: Braziliansk Portugisisk

en: Bulleted list
da: Liste med prikker

en: Catalan
da: Katalansk

en: Change email
da: Skift email

en: Change password
da: Skift adgangskode

en: Change profile picture
da: Skift profilbillede.

en: Change the password you use to log in.
da: Skift den adgangskode du anvender til at logge ind med.

en: Change your profile picture
da: Skift dit profilbillede

en: Changes
da: Ændringer

en: Check your email
da: Check din email

en: Chinese (China)
da: Kinesisk (Kina)

en: Choose
da: Vælg

en: Choose a page
da: Vælg en side

en: Choose an item
da: Vælg en enhed

en: Choose another item
da: Vælg en til enhed

en: Choose another page
da: Vælg en anden side

en: Choose the language you want to use here.
da: Vælg det sprog du ønsker at bruge her.

en: Choose which type of page you'd like to create.
da: Vælg hvilken type side du gerne vil lave.

en: Choose your current time zone.
da: Vælg din nuværende tidszone.

en: Clear choice
da: Nulstil valg

en: Close
da: Luk

en: Close explorer
da: Luk explorer

en: Common page configuration
da: Konfiguration af standardside

en: Comparing
da: Sammenligner

en: Comparing %(title)s
da: Sammenligner %(title)s

en: Configure a site now.
da: Konfigurer en side nu.

en: Content
da: Indhold

en: Copy
da: Kopi

en: Copy %(title)s
da: Kopier %(title)s

en: Copy page '{title}'
da: Kopier side '{title}'

en: Copy subpages
da: Kopier undersider

en: Copy this page
da: Kopier denne side

en: Create a page in
da: Lav en side i

en: Create a page in %(title)s
da: Lav en side i %(title)s

en: Current Time Zone
da: Nuværende tidszone

en: Current draft
da: Nuværende skitse

en: Date
da: Dato

en: Delete
da: Slet

en: Delete %(title)s
da: Slet %(title)s

en: Delete page '{title}'
da: Slet side '{title}'

en: Disable ordering of child pages
da: Deaktiver arrangering af undersider

en: Draft
da: Skitse

en: Drag
da: Træk

en: Earliest
da: Tidligste

en: Edit
da: Rediger

en: Edit '{title}'
da: Rediger '{title}'

en: Edit this item
da: Rediger denne enhed

en: Edit this page
da: Rediger denne side

en: Edit your account
da: Rediger din konto

en: Edited
da: Redigeret

en: Editing
da: Redigerer

en: Editing %(page_type)s <span>%(title)s</span>
da: Redigerer %(page_type)s <span>%(title)s</span>

en: Editing %(page_type)s: %(title)s
da: Redigerer %(page_type)s: %(title)s

en: Enable ordering of child pages
da: Aktiver arrangering af undersider

en: English
da: Engelsk

en: Enter password
da: Skriv adgangskode

en: Enter your %s
da: Skriv din %s

en: Enter your email address to reset your password
da: Skriv din email addresse for at genindstille din adgangskode

en: Error 404
da: Fejl 404

en: Error 404: Page not found
da: Fejl 404: Side ikke fundet

en: Expiry date/time must be in the future
da: Udløbende dato/tidspunkt skal være i fremtiden

en: Explore
da: Udforsk

en: Explore child pages of '%(title)s'
da: Udforsk undersider af '%(title)s'?

en: Explore subpages of '%(title)s'
da: Udforsk undersider af '%(title)s'?

en: Exploring %(title)s
da: Udforsker %(title)s

en: External link
da: Eksternt link

en: February
da: Februar

en: Fields
da: Felter

en: Finnish
da: Finsk

en: Forgotten it?
da: Glemt det?

en: French
da: Fransk

en: Fri
da: Fre

en: Galician
da: Galicisk

en: German
da: Tysk

en: Go live date/time must be before expiry date/time
da: Gå live dato/tidspunkt skal forekomme før udløbende dato/tidspunkt

en: Go to Wagtail admin
da: Gå til Wagtail admin

en: Go to Wagtail admin interface
da: Gå til Wagtail admin interface

en: Greek
da: Græsk

en: Heading {level}
da: Overskrift {level}

en: Hello %(username)s,
da: Hej %(username)s,

en: Home
da: Hjem

en: Horizontal line
da: Horisontal linje

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Insert link
da: Indsæt link

en: Internal link
da: Internt link

en: Italian
da: Italiensk

en: Italic
da: Skråskrift

en: January
da: Januar

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: Korean
da: Koreansk

en: Language Preferences
da: Sprog præferencer

en: Language preferences
da: Sprog præferencer

en: Last modified: %(last_mod)s
da: Sidst ændret: %(last_mod)s

en: Latest
da: Seneste

en: Line break
da: Ny linje

en: Lithuanian
da: Litauensk

en: Loading…
da: Loader...

en: Locked
da: Låst

en: Log out
da: Log ud

en: Login
da: Log Ind

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: Mon
da: Man

en: More
da: Mere

en: Move
da: Flyt

en: Move %(title)s
da: Flyt %(title)s

en: Move down
da: Bevæg ned

en: Move page '{title}'
da: Flyt side '{title}'

en: Move up
da: Bevæg op

en: Name
da: Navn

en: Netherlands Dutch
da: Hollandsk

en: New
da: Ny

en: New %(page_type)s
da: Ny %(page_type)s

en: New parent page
da: Ny forældre side

en: New slug
da: Ny slug

en: New title
da: Ny titel

en: Next
da: Næste

en: No pages have been created at this location.
da: Ingen sider er blevet lavet på denne lokation.

en: No results
da: Ingen resultater

en: No, don't delete it
da: Nej, slet den ikke

en: No, don't unpublish
da: Nej, afpublicer den ikke

en: None
da: Intet

en: Norwegian Bokmål
da: Norsk Bokmål

en: Notification preferences
da: Notifikationspræferencer

en: Numbered list
da: Liste med numre

en: October
da: Oktober

en: Order
da: Arranger

en: Page
da: Side

en: Page '{0}' and {1} subpages copied.
da: SIde '{0}' og {1} undersider blev kopieret.

en: Page '{0}' copied.
da: SIde '{0}' kopieret.

en: Page '{0}' created.
da: Side  '{0}' lavet.

en: Page '{0}' deleted.
da: Side '{0}' slettet.

en: Page '{0}' has been published.
da: Side '{0}' er blevet udgivet.

en: Page '{0}' has been submitted for moderation.
da: Side '{0}' er blivet indsendt til moderation.

en: Page '{0}' has been updated.
da: Side '{0}' er blevet opdateret.

en: Page '{0}' moved.
da: SIde '{0}' flyttet.

en: Page '{0}' unpublished.
da: SIde '{0}' afpubliceret.

en: Page locked
da: Siden er låst

en: Page privacy
da: Side privatliv

en: Pages
da: Sider

en: Pages using
da: Sider der bruger

en: Pages using %(page_class_verbose_name)s
da: Sider der bruger %(page_class_verbose_name)s

en: Parent
da: Forældre

en: Password change successful
da: Adgangskoden blev ændret succesfuldt

en: Persian
da: Persisk

en: Please select at least one group.
da: Vælg venligst mindst én gruppe.

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Preview
da: Forhåndsvis

en: Preview error
da: Forhåndsvis fejl

en: Previous
da: Forrige

en: Privacy
da: Privatliv

en: Private
da: Privat

en: Promote
da: Promover

en: Public
da: Offentlig

en: Publish
da: Udgiv

en: Publish copied page
da: Udgiv koipieret side

en: Publish copies
da: Udgiv kopier

en: Publish this revision
da: Udgiv denne revision

en: Publishing…
da: Udgiver...

en: Redo
da: Gå frem

en: Reject
da: Afvis

en: Reload saved content
da: Genindlæs gemt indhold

en: Reload the page
da: Genindlæs siden

en: Replace current draft
da: Udskift nuværende skitse

en: Reset password
da: Genindstil adgangskode

en: Revisions
da: Revisioner

en: Romanian
da: Romænsk

en: Root
da: Rod

en: Russian
da: Russisk

en: Sat
da: Lør

en: Save
da: Gem

en: Save draft
da: Gem skitse

en: Saving…
da: Gemmer...

en: Scheduled publishing
da: Planlagt udgivning

en: Search
da: Søg

en: Search term
da: Søge term

en: See all
da: Se alle

en: See children
da: Se undersider

en: Select a new parent page for %(title)s
da: Vælg en ny forældreside til %(title)s

en: Select a new parent page for <span>%(title)s</span>
da: Vælg en ny forældreside til <span>%(title)s</span>

en: Server Error
da: Server Fejl

en: Set Time Zone
da: Angiv tidszone

en: Set profile picture
da: Angiv profilbillede

en: Set your new password
da: Angiv din nye adgangskode

en: Settings
da: Indstillinger

en: Show error
da: Vis fejl

en: Show in Explorer
da: Vis i Udforsker

en: Show latest content
da: Vis seneste indhold

en: Sign in
da: Log Ind

en: Sign in to Wagtail
da: Log ind i Wagtail

en: Signing in…
da: Logger ind...

en: Site summary
da: Side opsummering

en: Sites menu
da: Sidemenu

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Spanish
da: Spansk

en: Submit for moderation
da: Indsend til moderation

en: Sun
da: Søn

en: Swedish
da: Svensk

en: The page "%(title)s" has been approved
da: Siden "%(title)s" er blevet godkendt.

en: The page "%(title)s" has been approved.
da: Siden "%(title)s" er blevet godkendt.

en: The requested page could not be found.
da: Den anmodede side kunne ikke findes.

en: There are no differences between these two revisions
da: Der er ingen forskelle på de to revisioner

en: This copy will be a child of this given parent page.
da: Denne kopi vil blive en underside af den givne forældre side.

en: This field is required.
da: Dette felt er påkrævet.

en: This page has been made private by a parent page.
da: Denne side er blevet lavet privat af en forældreside.

en: This page has unsaved changes.
da: Denne side har ugemte ændringer.

en: This page is live. Would you like to publish its copy as well?
da: Denne side er udgivet. Vil du gerne udgive dens kopi også?

en: This page is protected from public view
da: Denne side er beskyttet mod offentlig skue

en: This slug is already in use
da: Dette slug er allerede i brug

en: This slug is already in use within the context of its parent page "%s"
da: Dette slug er allerede i brug inden for konteksten af forældresiden "%s"

en: This will copy %(count)s subpage. | This will copy %(count)s subpages.
da[0]: Dette vil kopiere %(count)s underside.
da[1]: Dette vil kopiere %(count)s undersider.

en: Thu
da: Tor

en: Title
da: Titel

en: Tue
da: Tir

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Undo
da: Gå tilbage

en: Unlocked
da: Ulåst

en: Unpublish
da: Afpublicer

en: Unpublish %(title)s
da: Afpublicer %(title)s

en: Unpublish page '{title}'
da: Afpublicer side '{title}'

en: Update
da: Opdater

en: Updated
da: Opdateret

en: View draft
da: Vis skitse

en: View live
da: Vis live

en: View more options for '{title}'
da: Vis flere muligheder for '{title}'

en: View revision history for '{title}'
da: Vis revisionshistorie for '{title}'

en: View revisions
da: Vis revisioner

en: Visibility
da: Synlighed

en: Wed
da: Ons

en: Welcome to the %(site_name)s Wagtail CMS
da: Velkommen til %(site_name)s Wagtail CMS

en: Why not <a href="%(add_page_url)s">create one</a>?
da: Hvorfor ikke <a href="%(add_page_url)s">lave én</a>?

en: Write here…
da: Skriv her...

en: Yes, delete
da: Ja, slet

en: Yes, delete it
da: Ja, slet den

en: Yes, move this page
da: Ja, flyt denne side

en: Yes, unpublish it
da: Ja, afpublicer den

en: You can edit the page here:
da: Du kan redigere siden her:

en: You can preview the page here:
da: Du kan få en forhåndsvisning af siden her:

en: You can view the page here:
da: Du kan se denne side her:

en: You do not have permission to access the admin
da: Du mangler rettigheden til, at bruge admin-interfacet

en: You do not have permission to copy to page "%(page_title)s"
da: Du har ikke tilladelse til at kopiere til side "%(page_title)s"

en: Your %(username_field)s and password didn't match. Please try again.
da: Dit %(username_field)s og adgangskode matcher ikke. Prøv venligst igen.

en: Your current profile picture:
da: Dit nuværende profilbillede:

en: Your most recent edits
da: Dine seneste redigeringer

en: Your username (in case you've forgotten):
da: Dit brugernavn (i tilfælde af at du har glemt det):

en: by %(modified_by)s
da: af %(modified_by)s

[ctx: points to a user who created a revision]
en: by
da: af
